Przejdź do treści głównej

Do 4.10.2019 r. Komisja Europejska ustala przyszłe cele badań i innowacji finansowanych przez UE – konsultacje przedłużone


Jakie są najpilniejsze wyzwania, którym powinny sprostać badania i innowacje finansowane przez UE? Jakie są najważniejsze efekty – naukowe, technologiczne, gospodarcze, społeczne – na które powinny być ukierunkowane wyniki prac B+R+I? Możesz podzielić się swoimi opiniami z Komisją Europejską, która czeka na Twój głos do 4 października 2019 r.

Komisja przygotowuje się do wdrożenia programu Horyzont Europa, kolejnego i najbardziej ambitnego unijnego programu badań i innowacji (2021–2027), którego budżet ma wynieść 100 mld euro. W ramach tego procesu Komisja rozpoczęła konsultacje online. Wyrażone opinie pomogą w kształtowaniu kierunku europejskich inwestycji w badania i innowacje w nadchodzących latach i staną się fundamentem dla „Planu strategicznego” programu Horyzont Europa, na którym opierać się będą programy prac i tematy konkursów w ciągu pierwszych czterech lat programu Horyzont Europa (2021–2024).

Ogólnie rzecz biorąc, konsultacje pomogą określić wpływ, wywołać debatę i nowe pomysły. Kluczowym wydarzeniem w tym procesie wspólnego projektowania były Europejskie Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24-26 września 2019 r.

Proces wspólnego projektowania spowoduje, że ​​program Horyzont Europa będzie ukierunkowany na to, co dla obywateli UE najważniejsze, na poprawę codziennego życia, pomoże też przekształcić duże wyzwania społeczne, takie jak zmiany klimatyczne, w innowacyjne rozwiązania na rzecz zrównoważonej przyszłości.

Komisja dziękuje wszystkim, którzy już podzielili się swoją opinią, ale chciałaby poznać zdanie jak najszerszej grupy obywateli UE, dlatego przedłużyła termin konsultacji do 4 października br. 

Wszystkich zainteresowanych przyszłymi priorytetami UE w zakresie badań i innowacji zachęcamy do wypełnienia ANKIETY.

W oddzielnej ankiecie Komisja pyta o opinie na temat strategii wdrażania programu Horyzont Europa. Konsultacje potrwają również do 4 października 2019 r.

Źródło: KPK UE
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś