7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE - Nauka da nam przyszłość

Grafika Śląski Festiwal Nauki Katowice

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 9–11 grudnia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pod hasłem: Nauka da nam przyszłość. Po raz pierwszy odbędą się aż trzy dni Festiwalu dla odwiedzających w MCK.

Festiwal odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach pod hasłem: Nauka da nam przyszłość. Po raz pierwszy odbędą się aż trzy dni Festiwalu dla odwiedzających w MCK. Dokładny plan festiwalowych dni przedstawia się następująco:

 ●    9 grudnia (sobota): godz. 10.00–18.00;

 ●    10 grudnia (niedziela): godz. 10.00–18.00;

 ●    11 grudnia (poniedziałek – dzień dla szkół): godz. 8.00–16.00.

 

Widowisko otwarcia obchodów EMNK 2024

Siódmej odsłonie ŚFN towarzyszyć będzie weekend otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, który zapoczątkuje widowisko naukowo-artystyczne otwierające obchody EMNK 2024 – 9 grudnia 2023 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”.

W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Nad ostatecznym kształtem widowiska pracować będą: Miuosh – producent muzyczny i jedna z największych w Polsce gwiazd sceny hip-hop; Zbigniew Rokita – znakomity pisarz, dziennikarz i reporter; dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, a także Mateusz Znaniecki – reżyser filmowy i aktor.

Więcej nowości

Ponadto wśród najważniejszych nowości 7. ŚFN znalazły się:

 ●    nowe strefy specjalne: strefa motorsportu, strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król;

 ●    Rynek Idei Miasta Nauki z sześcioma scenami (propozycja nowej aranżacji przestrzeni Festiwalu – sześć scen tematycznych nawiązujących do ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki 2024);

 ●    scena młodych oraz scena „Silesian hall of fame” (spotkania z najważniejszymi osobistościami śląskiej nauki i sztuki).

Sceny i strefy

Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i debaty odbędą się na kilkunastu scenach:

●    scena główna;

●    scena „Nauka. To lubię” (we współpracy z dr. Tomaszem Rożkiem);

●    scena przynależności;

●    scena młodych;

●    scena rodzinna;

●    scena Pulsar (we współpracy z tygodnikiem „Polityka”);

●    scena 357 (we współpracy z Radiem 357);

●    scena „Czytamy naturę” (we współpracy z dr. Łukaszem Lamżą);

●    scena motorsportu (we współpracy z Mikołajem Sokołem);

●    scena chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król;

●    sześć scen na Rynku Idei Miasta Nauki (scena dziedzictwa przemysłowego i kulturowego, scena kreacji i krytyki, scena klimatu i środowiska, scena zdrowia i jakości życia, scena przemysłów przyszłości, scena innowacji społecznych);

●    Drzewo opowieści (we współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”);

●    scena „Silesian hall of fame”.

 

Oprócz strefy motorsportu i strefy chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król z myślą o najmłodszych uczestnikach ŚFN powstanie strefa pn. Dzieci budują Miasto Nauki. Poprzez zabawę rozbudzimy u najmłodszych uczestników Festiwalu ciekawość poznawczą oraz zachęcimy do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki.

Ścieżki tematyczne EMNK 2024 i cele zrównoważonego rozwoju ONZ

Program 7. ŚFN KATOWICE będzie budowany wokół sześciu ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:

●    Klimat i środowisko,

●    Zdrowie i jakość życia,

●    Przemysły przyszłości,

●    Innowacje społeczne,

●    Dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,

●    Kreacja i krytyka.

Co więcej, w tegorocznej edycji Festiwalu realizowana będzie tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, a także wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.

 

Konkursy

Podczas siódmej edycji ŚFN nie zabraknie naukowych konkursów:

●    Śląska Nagroda Naukowa – wyróżnienie przyznawane osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej (gala wręczenia nagród odbędzie się podczas Festiwalu w niedzielę 10 grudnia w sali konferencyjnej nr 6 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach); 

●    POP Science – konkurs dla popularyzatorów nauki. Partnerem konkursu jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska; 

●    OFF Science – przegląd garażowych wynalazków;

●    Młodzi dla przyszłości Śląska – projekty naukowe uczniów.

 

Goście specjalni

Stałą częścią Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są znamienici goście specjalni. Spośród gości zagranicznych odwiedzą nas m.in.:

prof. Mike Berners-Lee – światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych;

prof. Derrick de Kerckhove – badacz w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS);

dr Niamh Shaw – specjalistka od komunikacji STEM, naukowczyni, inżynierka, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce;

prof. Lewis Dartnell – profesor biologii z Oxford University, jego badania dotyczą astrobiologii i poszukiwania życia mikrobiologicznego na Marsie;

Alaina Wood – naukowczyni, aktywistka i specjalistka od komunikacji o klimacie.

 

Tradycyjnie będziemy również gościć wyjątkowe osobistości z Polski, takie jak:

●  dr Karolina Pierzynowska – laureatka międzynarodowej nagrody Future Science Future STar Award, biolog molekularny; 

Paulina Różyło – pilotka szybowcowa, liniowa i akrobacyjna, jedyna w Polsce kobieta oblatywacz;

Maria Rotkiel – psycholog, trenerka motywacyjna, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka biznesu;

prof. Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta i producent filmowy;

Dawid Myśliwiec – doktor nauk chemicznych, prowadzi dwa popularnonaukowe kanały na YouTubie: Uwaga! Naukowy Bełkot oraz Wyłącznie Naukowy Bełkot; 

dr Maciej Płaza – prozaik, doktor humanistyki, tłumacz literatury anglojęzycznej.

 

Udział w 7. ŚFN

Przypominamy również najważniejsze informacje dotyczące samego udziału w Festiwalu:

● 7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest wydarzeniem bezpłatnym.

● Uczestników prosimy o rejestrację na wydarzenie – indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 9–11 grudnia (wejście na teren Festiwalu). O szczegółowym terminie uruchomienia rejestracji poinformujemy niebawem.

Rejestracja na wybrane aktywności – niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne wymagają wprowadzenia limitu z uwagi na ograniczone miejsce, dlatego będzie na nie prowadzona oddzielna rejestracja. UWAGA! Konieczne będzie wówczas osobne zarejestrowanie się na udział w ŚFN (wejście na teren festiwalu z wykorzystaniem wejściówki), a następnie rejestracja na udział w aktywnościach (tych, które tego wymagają). O starcie rejestracji poinformujemy już wkrótce.

Zapisy dla szkół – grupowe bezpłatne wejściówki na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 11 grudnia (wejście na teren Festiwalu dla grup zorganizowanych). Tego dnia ponownie zaproponujemy program przeznaczony dla szkół – zachęcamy wówczas do odwiedzenia ŚFN przede wszystkim nauczycieli i uczniów. Rejestracja grup zorganizowanych jest konieczna, ponieważ chcemy zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Należy pamiętać, że rejestracja dla grup umożliwia wejście na teren wydarzenia i korzystanie z aktywności niewymagających rejestracji. Dla wybranych aktywności, takich jak warsztaty, wykłady i wydarzenia specjalne w zamkniętych salach, konieczna jest dodatkowa rejestracja. O szczegółowym terminie uruchomienia rejestracji poinformujemy niebawem.

● Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest dostępny – podczas Festiwalu zadbamy o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnimy m.in. tłumaczenie na język migowy, technologie wspomagające słyszenie, przestrzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przyjazne osobom ze spektrum autyzmu, a także asystę dla osób z niepełnosprawnościami.

UWAGA! Bezpłatne wejściówki nie dotyczą wejścia na Katopolis, czyli widowisko otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – wydarzenie będzie oddzielnie biletowane. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rozwój edukacji. O sprzedaży biletów poinformujemy w najbliższym czasie.

Bądź na bieżąco

Zapraszamy do korzystania z kanałów komunikacyjnych ŚFN, w których na bieżąco informujemy o Festiwalu:

● „Supernova” – newsletter ŚFN;

● strona internetowa ŚFN;

● adres do kontaktu (mail do biura organizacyjnego) – sfn@us.edu.pl;

● rzecznik prasowy Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – Radosław Aksamit (Dyrektor ds. Produkcji i Komunikacji ŚFN), tel. 512 104 427, e-mail: radoslaw.aksamit@us.edu.pl.

Ramowy program obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 dostępny jest pod linkiem. 

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze).

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Sponsorami złotymi festiwalu są PKO Bank Polski, Reply, ING Bank Śląski S.A. Partnerem instytucjonalnym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony