8. Kongres Klastrów Polskich 7-8 listopada 2022 r.

Kongres Klastrów Polskich.

W imieniu Związku Pracodawców Klastry Polskie, reprezentującego ponad 40 klastrów i inicjatyw klastrowych, które zrzeszają ponad 3000 firm, reprezentujących branże innowacyjne z terenu całej Polski zapraszamy Państwa do udziału w organizowanej przez ZP Klastry Polskie 8 edycji Kongresu Klastrów Polskich.

Kongres od ponad 8 lat odbywa się w różnych miastach Polski, tak aby przybliżyć tematykę rozwoju regionalnego wspieranego przez klastry jak najszerszemu gronu odbiorców (pierwsze pięć edycji było w formule stacjonarnej, gromadząc każdorazowo około 400 osób, szósta i siódma edycja wydarzenia z uwagi na sytuacje epidemiczną miały formułę hybrydową zapewniając ponad 1000 odtworzeń). W tym roku gospodarzem Kongresu będą Katowice, tak więc kongres i planowane przy nim wydarzenia towarzyszące skoncentrują się w dużej mierze na tematyce Europejskiego Zielonego Ładu i roli klastrów we wspieraniu zielonej transformacji.

Klastry budują nie tylko innowacyjność przedsiębiorstw, regionów, ale też zostały uznane przez Komisję Europejską za podmioty wdrażające Europejski Zielony Ład w małych i średnich przedsiębiorstwach UE oraz pełnią ważną rolę we wspieraniu cyfryzacji europejskiej gospodarki i wzmocnieniu jej odporności.

Aktualnie do kolejnej perspektywy przygotowują się równolegle zarówno instytucje Unii Europejskiej na czele z Komisją Europejską, kraje członkowskie, w tym Polska, oraz regiony. Wszystkie te szczeble administracyjne weryfikują skuteczność dotychczasowych narzędzi wspierania konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw oraz planują nowe formy wsparcia z uwzględnieniem priorytetów KE.

Kongres, poprzez udział w nim wielu gości z zagranicy, jest wydarzeniem międzynarodowym, którego celem jest spotkanie decydentów z menagerami klastrów i samych przedsiębiorców, aby wymienić się informacjami, opiniami i pomysłami na poziomie polskim i europejskim.

Spotkanie jest, także szansą dowiedzenia się o nowych narzędziach wsparcia unijnego na lata 2021-2027, bowiem rok 2022 jest pierwszym, w którym konkretne programy dla wspierania firm i instytucji będą wdrożone.

Planowanym wydarzeniem równoległym towarzyszącym Kongresowi, będzie spotkanie w ramach cyklu „Clusters meet Regions” European Cluster Collaboration Platform – dwudniowy warsztat dający możliwość dyskusji na temat krajowego i regionalnego rozwoju gospodarczego (Województwo Śląskie) oraz nawiązania kontaktów z innymi regionami UE stojącymi w obliczu wyzwań związanych z zieloną transformacją, podobnych do ich własnych.

Zapraszamy do udziału w Kongresie oraz wydarzeniach towarzyszących.

Strona internetowa konferencji

Źródło: ZP Klastry Polskie

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony