Dni Nauki Politechniki Śląskiej

Baner Dni Nauki

Dni Nauki odbywające się w dniach 10 i 11 kwietnia 2025 r. to wydarzenie, na którym Politechnika Śląska zaprezentuje swój potencjał i osiągnięcia w zidentyfikowanych priorytetowych obszarach badawczych.

Dni Nauki rozpoczną się 10 kwietnia o godzinie 9:00 inauguracją dwudniowej międzynarodowej konferencji, podczas której uczestnicy, wśród których znajdą się wybitni naukowcy z zagranicy – posiadający status Highly Cited Researcher oraz laureaci grantów ERC – będą dyskutowali o kluczowych i najbardziej aktualnych problemach naukowych oraz tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem i poprawą zdrowia i życia mieszkańców. Podejmowane kwestie będą skupione wokół Priorytetowych Obszarów Badawczych (POB) wyróżnionych na Politechnice Śląskiej, na których Uczelnia koncentruje od pięciu lat swój rozwój oraz buduje markę, tj.

  • POB1 – Onkologia obliczeniowa i spersonalizowana medycyna – „Najnowsze generacje technik pomiarowych w genomice i ich wpływy na diagnostykę i planowanie terapii”,
  • POB2 – Sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych – „Etyczne i techniczne wyzwania autonomicznego ruchu drogowego”,
  • POB3 – Materiały przyszłości – „Materiały elektrodowe: ścieżki przyszłości”,
  • POB4 – Inteligentne miasta i mobilność przyszłości – „Innowacje w inteligentnych miastach”,
  • POB5 – Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0 - „Cyfrowe bliźniaki w Przemyśle 4.0 – od symulacji do inteligentnego zarządzania”
  • POB6 – Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka – „Naturalny wodór: przełom w transformacji energetycznej? Perspektywy Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w zakresie geologii, technologii i polityki”.

Konferencję otworzy  wykład prof. prof. Luisy F. Cabezy - wybitnej naukowczyni posiadającej aktualny status Highly Cited Researcher, pracującej obecnie na Uniwersytecie w Lleidzie (Universitat de Lleida),w którym kieruje grupą badawczą GREiA, specjalizującej się w magazynowaniu energii cieplnej i efektywności energetycznej budynków. Otwarcie konferencji oraz wykład Pani Profesor będą transmitowane na żywo na profilu Politechniki Śląskiej w serwisie YouTube.

Adresatami Konferencji są zarówno przedstawiciele świata akademickiego, jak również otoczenia społeczno-gospodarczego: samorządy, reprezentanci biznesu i przemysłu oraz organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych prelegentów, gości i panelistów znajdą się pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej, autorytety branżowe, a także wybitny specjaliści i badacze z uczelni z zagranicy.

Konferencja odbędzie się w dniach 10 i 11 kwietnia 2025 r. w godzinach od 9:00 do 16:00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18 B.

W celu potwierdzenia swojego uczestnictwa konieczna jest rejestracja, która rozpocznie się 19 marca 2025 r. na stronie Rejestracja.

Konferencja będzie prowadzona w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Uzupełnieniem Wydarzenia będzie możliwość odwiedzenia nowoczesnych obiektów oraz kluczowych laboratoriów Politechniki Śląskiej, które 10 i 11 kwietnia w godzinach 12:00–16:30 zostaną udostępnione pracownikom, doktorantom, studentom oraz zaproszonym gościom. Uczestnicy zyskają szansę na poznanie się  zaawansowanej aparatury badawczej oraz jej potencjalnych zastosowań w realizowanych projektach naukowych. Dodatkowo, dla gości spoza Uczelni przewidziano zwiedzanie kampusu.

Szczegółowa lista udostępnianych do zwiedzania obiektów i laboratoriów znajduje się na stronie z programem Dni Nauki Politechniki Śląskiej.

Źródło: Politechnika Śląka

Data rozpoczęcia wydarzenia: 10 kwietnia 2025 09:00

Data zakończenia wydarzenia: 11 kwietnia 2025 16:00

Lokalizacja wydarzenia: Aula A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18 B

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony