Interreg Europa: działania dla Śląska w projekcie InnoHEIs

Interreg Europa: działania dla Śląska w projekcie InnoHEIs

Realizując międzynarodowy projekt InnoHEIs, którego celem jest poprawa wydajności wykorzystania infrastruktury badawczej uczelni wyższych i instytutów badawczych, w dniach 19-20 stycznia br. Uniwersytet Śląski w Katowicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizowały spotkanie online, związane z prezentacją regionalnej diagnozy oraz warsztatom poświęconym zdiagnozowanym problemom, a także zagadnieniom promocji usług badawczych oraz wsparcia spółek celowych jako pośredników między biznesem a nauką.

Tematem spotkania było wykorzystanie infrastruktury badawczej i innowacyjnej w kontekście inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewcz – Instytutu Metali Nieżelaznych, Głównego Instytutu Górnictwa, Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, Akademii WSB oraz reprezentanci władz publicznych i środowiska akademickiego z Holandii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Litwy i Francji.

Obecni byli również partnerzy projektu i zagraniczni interesariusze, pochodzący z takich krajów jak Holandia, Francja, Finlandia, Szwecja, Litwa oraz Hiszpania.

Pierwszego dnia przedstawione zostały prezentacje dotyczące województwa śląskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz diagnozy regionalnej opracowanej przez Główny Instytut Górnictwa na zlecenie UM WSL. Druga część dnia poświęcona była wspólnej pracy nad problemami opisywanymi w diagnozie, takimi jak znaczenie regionalnej bazy danych infrastruktury B+R, brak uniwersalnych zasad dostępu do korzystania z infrastruktury B+R dla klientów zewnętrznych, skomplikowany dostęp do niej w relacjach wieloorganizacyjnych oraz ograniczenia o komercyjnym wykorzystaniu aparatury finansowanej z funduszy UE.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego - SPIN-US sp. z o.o. jako pośrednika między nauką i biznesem, wspierającego i kreującego na co dzień działalność innowacyjną. Następnie grupa pochyliła się nad zagadnieniami promocji korzystania z infrastruktury badawczej przez firmy. Wspólnie zastanawiano się nad sposobami reklamowania usług badawczych, które najskuteczniej przyciągają uwagę zewnętrznych klientów.

Kolejne spotkanie w ramach projektu InnoHEIs organizowane będzie w połowie maja br. przez partnerów z Finlandii.

Więcej o projekcie.

Źródło: USL

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony