PFR | Mapa polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa

Mapa polskich rozwiązań z sektora cyberbezpieczeństwa

Wyciek danych osobowych, utrata pieniędzy spowodowana wyłudzeniami czy zakłócenia w infrastrukturze spowodowane cyberatakami, to tylko niektóre z cyberzagrożeń. Według cyklicznego raportu VECTO pt. „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2023”, 70 % polskich firm potwierdza zanotowanie cyberincydentu - to wzrost o niemal 5 % w porównaniu z danymi sprzed roku. Ponad 80 % z nich odpowiedziało też, że zabezpieczanie danych informatycznych w firmie jest ważne.

Ostatnie lata znacząco zwiększyły skalę wyzwań w obszarze cyberbezpieczeństwa - najpierw pandemia, potem agresja Rosji na Ukrainę i wojna hybrydowa. Zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu cybersecurity wzrosło, zarówno ze strony administracji, biznesu, jak i indywidualnych użytkowników. 

Chcąc pokazać, jak wiele rozwiązań dla cyfrowego bezpieczeństwa tworzą polskie spółki technologiczne, Polski Fundusz Rozwoju przygotował „Mapę polskich rozwiązań AI z sektora cyberbezpieczeństwa”. Mapa składa się z rozwiązań, które zostały pogrupowane według kategorii:

  • Bezpieczeństwo,
  • Chmura i infrastruktura,
  • AML (Przeciwdziałanie praniu pieniędzy),
  • Tożsamości i dostęp,
  • Ochrona danych,
  • Edukacja. 

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie analizy danych zastanych. Zestawienie nie jest zamkniętym zbiorem. Każda polska firma, która oferuje rozwiązania sztucznej inteligencji może dołączyć wypełniając formularz zgłoszeniowy. Po pomyślnej weryfikacji zgłoszenia zostanie ona dodana do zestawienia.

Zestawienie zostało przygotowane przez zespół Departamentu Rozwoju Innowacji PFR.

Źródła: PFR

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony