PRECOP 27

PRECOP 2022 - plakat.

Dwudniowa konferencja PRECOP 27 poprzedzi i przygotuje do Szczytu Klimatycznego w Egipcie (UN Climate Change Conference 2022 – COP27), tj. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – największego światowego forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

PRECOP 27 jako wysokiej rangi konferencja będzie trwała dwa dni, a jej celem jest przygotowanie polskiego stanowiska na Szczyt Klimatyczny w Egipcie. Podczas wydarzenia podsumujemy wyniki negocjacji ostatniego Szczytu Klimatycznego (COP26), sprawdzimy co już się udało wypracować, a co będzie kontynuowane na COP27. Przygotujemy również wspólne stanowiska i postulaty w odpowiedzi na najważniejsze tematy, które będą poruszane podczas zbliżającego się COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie.

W prestiżowym gronie polskich i unijnych polityków, ludzi gospodarki, przedstawicieli instytucji i organizacji poruszymy najistotniejsze tematy w ich aktualnym kontekście – m.in.: stan i perspektywy transformacji sektora energii i całej gospodarki w kierunku zmniejszenia jej wpływu na środowisko i klimat, zielone finansowanie inwestycji, programy i inicjatywy miast i samorządów lokalnych dla klimatu, zrównoważone budownictwo, rolnictwo i transport, odpady i gospodarkę obiegu zamkniętego czy edukację klimatyczną.

Aktualna, trudna sytuacja geopolityczna stanowi dla polityki i celów ochrony klimatu nowy kontekst. Wojna nie anulowała zielonej transformacji; przeciwnie – nadała jej nowej dynamiki związanej z postulatami bezpieczeństwa, niezależności i odporności. To kwestie wymagające przedyskutowania w najbardziej kompetentnym gronie po to, by szczyt w Egipcie mógł przynieść oczekiwane efekty.

Organizatorami PRECOP 27 są United Nations Global Compact Network Poland – polski sekretariat członków największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz konferencji i wydarzeń specjalnych.

W ramach systemu ONZ United Nations Global Compact odpowiada za współpracę z sektorem prywatnym. Inicjatywa zainaugurowana przez Sekretarza Generalnego ONZ w 2000 r. skupia firmy tworzące strategie i działania w oparciu o dziesięć uniwersalnych zasad (10 Principles) w obszarach praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska, przeciwdziałania korupcji. Misją UN Global Compact jest włączenie sektora prywatnego we wdrożenie polityk klimatycznych ONZ, a w szczególności Porozumienia Paryskiego z 2015 r.

United Nations Global Compact Network Poland koordynuje biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. W UN Global Compact Network Poland cele środowiskowe realizowane są poprzez program Climate Positive, który identyfikuje oraz pomaga osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs), a w szczególności cel 13 związany z ochroną środowiska i działaniami w dziedzinie klimatu oraz komplementarne z nim cele: 6, 7, 9, 11, 12, 14 i 15.

Grupa PTWP jest organizatorem kongresów, konferencji i wydarzeń specjalnych, a także zarządcą Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka w Katowicach. Grupa PTWP z powodzeniem organizuje ok. 50 wydarzeń rocznie na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC), jedną z najbardziej prestiżowych imprez biznesowych odbywających się w tej części Europy. W portfolio Grupy znajdują się także takie eventy jak: 4 Design Days, Health Challenges Congress, Property Forum, Forum Rynku Spożywczego i Handlu, Forum Rynku Zdrowia oraz EEC Trends.

Grupa PTWP jest również wydawcą dwudziestu portali o tematyce biznesowej, w tym m.in. WNP.PL, PulsHR.pl, PortalSamorzadowy.pl, PortalSpozywczy.pl, PropertyNews.pl i Well.pl.

PRECOP 27 odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Warto przypomnieć, że właśnie tu w roku 2018 odbyła się konferencja COP24 z udziałem 20 tysięcy osób z 200 krajów członkowskich ONZ. Grupa PTWP odpowiadała wówczas za sprawny przebieg Szczytu.

Więcej informacji

Źródło: PTWP

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony