Międzynarodowa wizyta studyjna projektu LEEWAY w Niemczech (11-13.09.2024 r.)

1 zd.jpg

Kolejna międzynarodowa wizyta studyjna w ramach projektu Leeway - Interreg Europe odbyła się w dniach 11–13 września 2024 r. w Niemczech w mieście Pfaffenhofen.

Pierwszego dnia gościom zaprezentowano instrument polityczny Pfaffenhofen, czyli koncepcję ochrony klimatu. Jednym z najważniejszych punktów była wizyta w biurowcu Eichenseher Ingenieure GmbH. Budynek ten jest dobrym przykładem efektywności energetycznej, ponieważ pokrywa całe zapotrzebowanie na energię w zakresie ogrzewania, energii elektrycznej i samej mobilności. Inne przystanki wizyty obejmowały model dostaw energii elektrycznej przez najemców mediów komunalnych, Wohnungsbau-Genossenschaft e. G. oraz oczyszczalnię ścieków w Pfaffenhofen, gdzie obecnie budowana jest elektrownia gazowa.

Drugiego dnia goście otrzymali w Pfaffenhofen teoretyczne informacje na temat tworzenia wartości poprzez energie odnawialne. Przedstawiono także wyzwania i rozwiązania w zakresie zabezpieczenia gruntów pod energetykę wiatrową. Odwiedziliśmy gospodarstwo Doimerhof w Pfaffenhofen, którego biogazownia przetwarza materiały organiczne, takie jak chmiel i obornik w biogaz i wykorzystuje go do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Zobaczyliśmy także turbinę wiatrową „Lustholz” obywatelskiej spółdzielni energetycznej, która jest przykładem udanego udziału obywateli w dziedzinie energetyki wiatrowej. W tym miejscu podkreślono znaczenie wytwarzania energii z wiatru, aby w przyszłości móc w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Na zakończenie trzydniowej wizyty studyjnej uczestnicy podsumowali swoje ustalenia podczas warsztatów. Omówiono, jakie nowe pomysły i wnioski z wizyty studyjnej w Pfaffenhofen można przenieść do innych krajów europejskich.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony