Pierwsza międzynarodowa wizyta studyjna w regionie Emilia-Romania (28-30.11.2023 r.) w ramach projektu LEEWAY

13. IMG-20231129-WA0001.jpg

Pierwsza międzynarodowa wizyta studyjna w ramach projektu „Wiodąca współpraca na rzecz polityk społeczności energetycznych walczących z ubóstwem energetycznym” Leeway - Interreg Europe odbyła się we Włoszech w regionie Emilia-Romania w dniach 28-30 listopada 2023 r.

Pierwsza międzynarodowa wizyta studyjna w ramach projektu „Wiodąca współpraca na rzecz polityk społeczności energetycznych walczących z ubóstwem energetycznym” Leeway - Interreg Europe odbyła się we Włoszech w regionie Emilia-Romania w dniach 28-30 listopada 2023 r.

Dwudniowe wydarzenie obejmowało spotkania, dyskusje oraz wizyty studyjne w firmach, mające na celu prezentację inicjatyw i dobrych praktyk związanych ze społecznościami energetycznymi.

Biorąc pod uwagę, że założeniem projektu LEEWAY jest wpływ na politykę regionalną i lokalną, w tym m.in. przyjmowanie i tworzenie jednostek CER poprzez dzielenie się i wymianę doświadczeń między władzami zaangażowanymi w projekt.

Podczas spotkania podkreślano korzyści i wskazano problemy, z którymi boryka się wiele krajów oraz zaprezentowano pomysły na budowanie obrazu regionalnego ekosystemu REC.  Częścią spotkania była próba identyfikacji elementów i zasad, które mogą ulepszyć narzędzia polityczne, którymi każdy z partnerów zamierza się później podzielić w regionach.

Podczas warsztatów i wykładów prezentowane były doświadczenia i praktyczne rozwiązania dotyczące wprowadzania Wspólnot Energii Odnawialnej (REC) w regionie Emilii-Romanii. Wśród firm i interesariuszy zaprezentowanych w regionie Emilia-Romania, byli m. in. RSE, ENEA (Krajowy Urząd ds. Nowych Technologii, Energii i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego), ANCI (włoskie krajowe stowarzyszenie gmin) czy Clust-ER GREENTECH.

Każdy z partnerów zaprosił kluczowych interesariuszy do współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego RIS WSL reprezentowały Magdalena Urbańczyk i Magdalena Jędrusik, nie zabrakło też regionalnych Partnerów skupionych wokół Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych SO RIS w obszarach:

  • Ochrona Środowiska - dr inż. Mariusz Kruczek, reprezentujący Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy,
  • Energetyka - Patryk Białas, reprezentujący Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum Sp. z o.o.

Źródło: UMWSL/RIS

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
Referat Regionalnej Strategii Innowacji

ul. Plebiscytowa 36
40-041 Katowice



Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Departament Rozwoju i Transformacji Regionu, Jednostka Koordynująca Wdrażanie RIS
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020 w ramach Osi XIII Zadanie 2.
Wsparcie zarządzania i wdrażania, Operacja „Zapewnienie monitoringu, oceny i aktualizacji regionalnej strategii inteligentnych specjalizacji”.
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Priorytetu FESL.13 Fundusze Europejskie na pomoc techniczną FST Działanie FESL.13.01 Pomoc Techniczna FST.
Portal współfinansowany w ramach projektu „PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 - Priorytet: FESL.01.00-Fundusze Europejskie na inteligentny rozwój, Działanie: FESL.01.03-Ekosystem RIS.

Belka z logotypami
Powrót na początek strony