11. Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Étienne
W dniach od 21 marca do 22 kwietnia 2019 roku odbędzie się 11. Biennale Internationale Design Saint-Étienne organizowane przez Regionalną Szkołę Sztuk Pięknych Saint-Etienne i City of Design Center. Celem tego wydarzenia jest promocja współczesnego wzornictwa i udostępnienie go szerokiemu gronu odbiorców.
Saint-Étienne od lat przeżywa transformację. Kluczowym momentem w najnowszej historii miasta, które wyrosło na przemyśle ciężkim i którego upadek przypada na koniec XX wieku, było oparcie jego nowych ścieżek rozwoju na kulturze. Połączenie przeszłości przemysłowej z twórczą aktywnością w obszarze kultury w sposób naturalny skierowało Saint-Etienne w stronę „wzornictwa przemysłowego” (dizajnu), które stanowi obecnie wizytówkę miasta. W 2010 roku Saint-Étienne zostało Miastem Dizajnu UNESCO.
Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Étienne jest jednym z najważniejszych na świecie forów promocji dizajnu. Organizowane od 1998 roku przyciąga setki wystawców, projektantów, przedsiębiorców, dziennikarzy i zwiedzających z całego świata. Organizatorzy przewidują 250 tysięcy gości. Około 80 wystaw, ponad 20 konferencji.
W tym roku organizatorzy postanowili pokazać, w jaki sposób dizajn pozwala nam tworzyć wspólną przyszłość, poza wszelkimi różnicami, niezależnie od tego, czy chodzi o produkty, usługi, czy decyzje dotyczące polityki publicznej.
Kluczowym celem 11. Biennale będzie zdefiniowanie przedmiotów, wyrażeń, systemów i punktów widzenia, które zmieniają nasz świat - oraz znalezienie sposobów pozwalających im współistnieć i współpracować.
„Czym jest dziś dizajn? Stołem, pociągiem, cobotem? To Społeczność", odpowiada Lisa White - kurator Biennale.
Gościem Biennale, między innymi, będzie guru projektowania z Doliny Krzemowej - John Maeda. Pionier w dziedzinie cyfrowego projektowania zaprezentuje swoje prace na wystawie Design in Tech. John Maeda przedstawi znaczenie projektowania numerycznego w ciągle zmieniającym się świecie. W swoich pracach podkreśla on dominującą rolę projektowania we współczesnych systemach produkcyjnych oraz nierozerwalną zależność między designem a technologią. Zwolennik projektowania inkluzyjnego.
Odwiedzający będą mogli poznać świat projektowania numerycznego, w tym prace Automattic (m.in. Wordpress, Woocommerce) lub Google. Będą mogli zapoznać się z systemami opracowanymi przez gigantów technologicznych z Doliny Krzemowej.
4 kwietnia br. odbędzie się konferencja dotycząca projektowaniu innowacji. Philippe Picaud, były szef designu w firmach: Carrefour, Décathlon oraz Philips, będzie mówił o pasji służenia społeczeństwu gospodarczemu i obywatelskiemu. Dizajn wspiera okresy przejściowe w firmach, zawsze złożone z nowych doświadczeń.