400 mln złotych na innowacje w regionach (RANB)
30 czerwca 2016 r. rozpocznie się pierwszy konkurs w Programie Inteligentny Rozwój dotyczący wsparcia projektów wpisujących się w regionalne agendy naukowo-badawcze (RANB). Realizowane projekty muszą obejmować eksperymentalne prace rozwojowe oraz ewentualnie badania przemysłowe.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza powstanie Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych (RANB). W ramach inicjatywy konsorcja naukowo-przemysłowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie innowacyjnych projektów z dziedzin takich jak energetyka, turystyka medyczna czy przemysł włókienniczy. 372 mln przeznaczono dla regionów słabiej rozwiniętych i 28 mln dla województwa mazowieckiego.
RANB-y są jednym z instrumentów realizacji regionalnych inteligentnych specjalizacji. Stanowią zestaw 26 komplementarnych obszarów badawczych, które zostały opracowane w oparciu o zgłoszenia od 16 marszałków województw. Na ich podstawie konsorcja naukowo-przemysłowe złożone z maksymalnie 5 podmiotów, których liderem zostanie jednostka naukowa, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów z budżetu 400 mln złotych. Z tej kwoty aż 372 mln zł jest dedykowane regionom słabiej rozwiniętym, zaś 28 mln mogą wykorzystać konsorcja z województwa mazowieckiego.
Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe wpisujące się tematycznie w zakres regionalnych agend naukowo-badawczych. Dzięki zaangażowaniu przedsiębiorstw do realizacji projektów zwiększone zostanie prawdopodobieństwo komercjalizacji wyników badań.
Wartość kosztów kwalifikowanych w każdym projekcie wynosi od minimum 1 do max. 8 mln zł. Wnioski o dofinansowanie projektów można składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie informatycznym od 30 czerwca do 29 lipca 2016 r. Ocena projektów zgłaszanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe w ramach RANB będzie dokonywana w oparciu o kryteria zatwierdzone przez Komitet Monitorujący POIR.
Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze są instrumentem wsparcia przewidzianego do realizacji w ramach IV osi priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) - działania 4.1.
Zapoznaj się z ogłoszeniem Konkursu nr 1 w ramach Działania 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe", Poddziałanie 4.1.2 „Regionalne agendy naukowo-badawcze" opublikowanym na Portalu Funduszy Europejskich oraz przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Źródło: NCBR, MNiSW