Przejdź do treści głównej

1. miejsce w regionie oraz 4. miejsce w Polsce dla Politechniki Śląskiej w rankingu studiów inżynierskich 2017


Znamy wyniki rankingu studiów inżynierskich Perspektywy 2017! Dwa kierunki – inżynieria środowiska, prowadzona na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, oraz logistyka na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej – zostały uznane za najlepsze w Polsce.

Znamy wyniki rankingu studiów inżynierskich Perspektywy 2017! Dwa kierunki – inżynieria środowiska, prowadzona na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, oraz logistyka na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej – zostały uznane za najlepsze w Polsce.

Biotechnologia realizowana na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz transport na Wydziale Transportu uplasowały się na drugim miejscu zestawienia. Doceniono także program studiów realizowany na kierunku architektura na Wydziale Architektury, który zapewnił naszej uczelni trzecie miejsce wśród szkół wyższych kształcących przyszłych architektów.

Ranking studiów inżynierskich Perspektywy 2017 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, zestawiające najlepsze w naszym kraju studia kończące się nadaniem tytułu inżyniera bądź magistra inżyniera. Ocenie poddano 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych, takich jak: automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka, biotechnologia, budownictwo, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, energetyka, fizyka techniczna, geodezja i kartografia, górnictwo i geologia, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, logistyka, inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji, kierunki IT (informatyka), mechanika i budowa maszyn, mechatronika, technologia chemiczna oraz transport.
 
Politechnika Śląska znalazła się na czwartym miejscu wśród uczelni, których studia zajęły pierwsze miejsce w poszczególnych dyscyplinach. Politechnikę, mającą w ofercie edukacyjnej dwa najlepsze programy studiów w danych dziedzinach, w zestawieniu wyprzedziły jedynie Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Wrocławska, z trzema programami każda, oraz Politechnika Warszawska z 12. Dane te opublikował „Dziennik Gazeta Prawna” informując jednocześnie, że odsetek absolwentów Politechniki Śląskiej, którzy nie miał problemu ze znalezieniem pracy jest bardzo wysoki i wynosi aż 87 proc.
 
Do oceny studiów w rankingu studiów inżynierskich Perspektywy 2017 użyto 13 wskaźników pogrupowanych w następujące kryteria:
  • prestiż – mierzony poprzez badanie opinii kadry akademickiej
  • absolwenci na rynku pracy – mierzone poprzez: badanie opinii pracodawców (realizowane przez IBM Indicator) oraz badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” (realizowane przez MNiSW)
  • potencjał akademicki – wskaźniki: ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, liczba nadanych stopni naukowych
  • efektywność naukowa – wskaźniki: publikacje, cytowania, indeks Hirsha
  • potencjał dydaktyczny – wskaźniki: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, wyróżniająca ocena PKA oraz akredytacje środowiskowe
  • innowacyjność – wskaźnik: patenty i prawa ochronne.

Ranking studiów inżynierskich prezentuje łącznie 311 najlepszych programów studiów prowadzonych na 288 wydziałach na 26 polskich uczelniach. Znajdujące się w ofercie Politechniki Śląskiej kierunki studiów wpisały się w 18 z 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych, które poddano ocenie.

Prowadzona na Politechnice inżynieria środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) oraz logistyka (Wydział Organizacji i Zarządzania) zajęły pierwsze miejsca w zestawieniach uczelni oferujących studia na tych kierunkach. Drugie miejsca w rankingach programów realizowanych na kierunkach biotechnologia i transport zajęły Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydział Transportu uczelni. Oczko niżej uplasowała się architektura znajdująca się w ofercie Wydziału Architektury. Na czwartych miejscu znalazły się takie kierunki prowadzone na uczelni, jak: elektrotechnika (Wydział Elektryczny), energetyka (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki) oraz górnictwo i geologia (Wydział Górnictwa i Geologii). Piąta lokata przypadła w udziale elektronice i telekomunikacji (AEiI), budownictwu i inżynierii biomedycznej, a kolejna inżynierii materiałowej (Wydział Mechaniczny Technologiczny), mechanice i budowie maszyn oraz mechatronice realizowanym na tym samym wydziale.

Ranking studiów inżynierskich Perspektywy 2017 adresowany jest głównie do tegorocznych maturzystów. To właśnie oni już wkrótce będą wybierać kierunek studiów i uczelnię, na której chcą go studiować. Liczymy, że zachęceni m.in. osiągniętymi w rankingu wynikami, postawią na Politechnikę Śląską. Jednak nie tylko maturzyści śledzą rankingi najlepszych uczelni prowadzących studia na kierunkach inżynierskich, robią to także pracodawcy. W rezultacie absolwenci dobrych uczelni są rozchwytywani, co potwierdza m.in. coroczne zestawienie szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. W przygotowywanym przez „Wprost” rankingu Politechnika Śląska zajmuje czwarte miejsce.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze dwa zestawienia. Politechnika Śląska wiedzie prym w kształceniu przyszłych magistrów inżynierów biotechnologii. Biotechnologia jest prowadzona na naszej uczelni na trzech wydziałach Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz na Wydziale Chemicznym i wszystkie trzy znalazły się w pierwszej piątce zestawienia wszystkich wydziałów w Polsce kształcących na tym kierunku, zajmując odpowiednio drugie, czwarte i piąte miejsce.

 
Biorąc pod uwagę poszczególne kryteria oceny uczelni, w zestawieniu według kryterium absolwenci na rynku pracy Politechnika Śląska znalazła się na pierwszym miejscu wśród uczelni województwa śląskiego (100%). Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Śląski w Katowicach (64,45%), a na trzecim Politechnika Częstochowska (59,31%). W zestawieniu tym brane są pod uwagę preferencje pracodawców i ekonomiczne losy absolwentów, mierzone wskaźnikiem wysokości zarobków absolwentów danej uczelni oraz wskaźnikami ich zatrudnienia.
 
W rankingu szkół wyższych ocenie zostało poddanych 168 uczelni i państwowych wyższych szkół zawodowych. Nad prawidłowością sporządzania zestawienia czuwała kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz byłego ministra nauki i informatyzacji.

Źródło: Politechnika Śląska




Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś