4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2020. NAUKA JEST BLIŻEJ
Kolejna, czwarta już, odsłona śląskiego święta nauki odbędzie się od 25 do 27 stycznia 2020 roku. Organizatorzy wydarzenia, ośmieleni sukcesem poprzednich edycji, zdecydowali się poszerzyć formułę tych punktów programu, które świetnie sprawdziły się przed rokiem, jak i zaproponować publiczności Festiwalu zupełnie nowe elementy.
Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu brzmi: NAUKA JEST BLIŻEJ. Może to być zachęta do bliższego przyjrzenia się pięknej i niezmiennie zaskakującej przyrodzie, zgłębienia wiedzy na temat ludzkiego ciała czy poznania najnowszych rozwiązań technologicznych zachwycających prostotą i nie tylko. Udział w 4. edycji ŚFN KATOWICE to kolejna okazja do spojrzenia na świat oczami naukowca, pobudzenia ciekawości i kreatywności, odważnego patrzenia w przyszłość oraz przekraczania własnych granic.
Nieocenionym atutem festiwalu jest pasja, która łączy różne środowiska. To przestrzeń, gdzie osoby stawiające pierwsze kroki w naukowej karierze mogą popularyzować ulubione dziedziny u boku znanych i cenionych specjalistów. ŚFN KATOWICE jest miejscem dla ludzi w każdym wieku: zarówno dla dzieci, młodzieży oraz studentów, jak i wybitnych naukowców z krajowych uczelni, cenionych artystów, podróżników czy dziennikarzy oraz znakomitych gości z zagranicy. W czwartej odsłonie wydarzenia powrócą znane z ubiegłorocznej edycji osobistości, ale także pojawią się nowe, równie znamienite postaci, które dołączą w ten sposób do wyjątkowej wspólnoty wiedzy.
Czego jeszcze można się spodziewać w 4. edycji ŚFN KATOWICE? Wielu niezapomnianych spotkań i rozmów, sporej dawki pionierskich inicjatyw… i przede wszystkim wspaniałej rozrywki – bo czym innym jest nauka, jeśli nie codziennym urozmaiceniem życia, nieustanną niespodzianką i ciągłą zachętą do rozwoju?
Poprzednią edycję festiwalu odwiedziło aż 35 tysięcy osób. Dołącz do publiczności 4. ŚFN KATOWICE, by tym razem było nas jeszcze więcej!
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 1400 wystawców i ponad 250 prelegentów i wykładowców. 3. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 35 tysięcy uczestników. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 100 tysięcy osób.
O międzynarodowym charakterze kolejnych edycji świadczy też fakt, że Śląski Festiwal Nauki został zgłoszony i przyjęty do sieci European Science Engagement Association, w ramach której będzie promowany. ŚFN został również wyróżniony „Złotą różą” czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education).
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wystartuje oficjalnie w sobotę 25 stycznia uroczystą galą podczas której zaprezentowany zostanie spektakl „Radiance: The Passion of Marie Curie” w reżyserii Alana Aldy, opowiadający o naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla.
W niedzielę i poniedziałek (26 i 27 stycznia 2020 r.) 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu:
- sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki),
- debiutująca w ramach ŚFN strefa elektromobilności,
- strefa sportu,
- strefa dziecka (w tym roku będzie jej towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków zw. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała),
- strefa e-sportu.
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.
W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy projektów nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką – zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 26 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników jednego z lokalnych dzienników.
Oczywiście podobnie, jak w poprzednich latach podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE nie zabraknie gości specjalnych z kraju i zagranicy. Pojawią się u nas wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury. Naukowcy i popularyzatorzy z krajowych uczelni w wyjątkowy sposób zaprezentują swoją działalność. Trzecia edycja ŚFN pokazała, że katowicka publiczność bardzo pozytywnie reaguje na pokazy, warsztaty i wykłady gości reprezentujących zaprzyjaźnione ośrodki naukowe i festiwale nauki z zagranicy. Idąc tym tropem postanowiliśmy zaprosić popularyzatorów zw. między innymi z World Science Festival z Nowego Jorku, Edinburgh Science Festival, Cheltenham Science Festival, Northern Ireland Science Festival, Vetenskapsfestivalen Gothenburg. W Katowicach pojawi się również gwiazda specjalna, z którą aktualnie prowadzimy negocjacje, ale która z pewnością wywoła niemałą sensację (szczegóły wkrótce)!
Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jak zawsze jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, zostaną udostępnione w zakładce „Dla odwiedzających” w miarę zbliżania się Festiwalu.
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują:
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia),
- Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia),
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarz),
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarz),
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie,
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach,
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (po raz pierwszy),
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Źródło: ŚFN