Przejdź do treści głównej

4 kroki w stronę Przemysłu 4.0 - Urząd Marszałkowski poleca!


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2021-01-29 11:20

15 stycznia br. odbyło się spotkanie w ramach projektu 4.0 Ready, którego jednym z partnerów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Warsztaty polegały na prezentacji dobrej praktyki z naszego województwa, która szczególnie zainteresowała zagranicznych współpracowników w kontekście dokonującej się właśnie rewolucji Przemysłu 4.0. Był to projekt Agencji Rozwoju Regionalnego z Bielska-Białej (ARRSA) znany pod akronimem 4STEPS, który zaprezentowali przedstawiciele ARRSA.

Projekt 4STEPS jest odpowiedzią na główne wyzwania przemysłu 4.0 - zwiększenie elastyczności w produkcji, masowego dostosowania do potrzeb klienta, zwiększonej prędkości, lepszej jakości i zwiększonej produktywności. Aby sprostać tym wyzwaniom nasze małe i średnie przedsiębiorstwa muszą zwiększyć współpracę transnarodową. Głównym celem projektu jest wsparcie skutecznego wdrożenia RIS3 z zastosowaniem Przemysłu 4.0 do wszystkich sektorów przemysłowych określonych przez każdy region. Innowacyjnym elementem 4STEPS jest zastosowana metodologia oparta na zaangażowaniu wszystkich podmiotów poczwórnej helisy, dzięki podejściu oddolnemu. Głównym adresatem działań projektowych są MŚP, które zostały zaangażowane poprzez sieć cyfrowych ośrodków innowacji (DIH), w tym również odpowiednie zainteresowane strony z sektora badań i rozwoju, strony rządowej i samorządowej oraz społeczeństwo - to wszystko przy zastosowaniu podejścia holistycznego.
4STEPS planuje doprowadzić do podniesienia poziomu innowacyjnych metod produkcyjnych i zastosowania Przemysłu 4.0, dzięki opracowaniu katalogu głównych możliwych oferowanych usług, opracowaniu wskaźnika poziomu dojrzałości technologicznej, transnarodowego planu działania oraz stworzeniu cyfrowych ośrodków innowacji, przetestowanych podczas działań pilotażowych.

W ramach tego podejścia sieciowego projekt 4STEPS realizuje również rozwiązanie przygotowujące obywateli Europy Środkowej do cyfrowej przyszłości podczas ukierunkowanych warsztatów doskonalenia umiejętności cyfrowych. Podejście projektowe opracowywane w ramach projektu 4STEPS uwzględnia plany Przemysłu 4.0 stosowane w krajach Europy Środkowej, które są związane z cyfrowym systemem produkcji, co, miejmy nadzieję, przełoży się na szeroki zakres zmian w procesach produkcyjnych, wynikach i modelach biznesowych.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej, jako partner projektu, koncentruje się na rozwoju Digital Innovation Hub na bazie już istniejącej przestrzeni kreatywnej - FabLab Bielsko-Biała, specjalizującej się w technologii cyfrowej. Przy wsparciu lokalnych i regionalnych interesariuszy, dostawców technologii, instytucji planowania strategicznego i organizacji wspierających biznes, ARRSA chce poprawić lokalny ekosystem innowacji i wprowadzić go na nowy poziom cyfryzacji i transformacji Przemysłu 4.0.

Więcej na temat projektu 4STEPS
Strona Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej
Więcej o projekcie 4.0 Ready

Żródło: ARRSA
Fotografie własne ARRSA

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś