Przejdź do treści głównej

EEC Trends 2023 Warszawa


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2023-01-03 10:56

EEC Trends odbędzie się 6 lutego 2023 r. w Hotelu Sheraton Grand Warsaw. Uczestnicy w toku otwartej dyskusji wskażą najważniejsze trendy, zjawiska i procesy, które decydować będą o perspektywach polskiej, europejskiej i światowej gospodarki w roku 2023 i w latach kolejnych. Rekomendacje EEC Trends zostaną wykorzystane w pracach nad agendą 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się jak zwykle w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w dniach 24-26 kwietnia 2023 roku.

Przed nami trudny rok, ale niełatwa będzie także – wobec dynamicznej zmienności i niestabilności – dyskusja o gospodarczych i geopolitycznych scenariuszach najbliższych miesięcy i lat.

EEC Trends podejmuje to wyzwanie: lutowe spotkanie obejmie swoim zakresem najważniejsze zjawiska w gospodarce – wszechobecne skutki skomplikowanej sytuacji geopolitycznej z kryzysem energetycznym na czele, a w tym kontekście transformację sektora energii i procesy dostosowania gospodarki do wyzwań klimatycznych, a także zjawiska związane ze spowolnieniem czy uwarunkowania przyspieszającej digitalizacji.

Uczestnicy zmierzą się też z obszarami szczególnej w ostatnich latach zmienności: globalnym handlem i ekspansją oraz inwestycjami w logistyce i transporcie.

Zapraszamy do współpracy, wymiany myśli i dzielenia się inspirującymi doświadczeniami w trakcie dyskusji i spotkań na EEC Trends!

Rejestracja na EEC Trends, które odbędzie się 6 lutego 2023 r. w Hotelu Sheraton Grand Warsaw.

W programie:

9.00-11.00 | SESJA INAUGURACYJNA. Gospodarka 2023: trendy, szanse, ryzyka

Inflacja i złotówka, finanse publiczne i środki rozwojowe, podatki i daniny – dokąd zmierzamy? Geopolityka: globalne czynniki kształtujące warunki funkcjonowania polskiej gospodarki. Scenariusze kryzysu: co z ceną energii, z rynkiem, z transformacją? Biznes i ekonomia w roku wyborczym – czego oczekujemy od polityków? Zrównoważona, oszczędna, nowoczesna, konkurencyjna – produkcja na nowych zasadach? Jak wykorzystać presję zewnętrznych czynników dla przyspieszenia zmian w polskiej gospodarce?

11.30-13.00 | Nowa energia, nowa energetyka

Transformacja polskiego sektora energii wobec kryzysu i zmian spowodowanych wojną. Czy strategia energetyczna państwa odpowiada aktualnym wyzwaniom? Inwestycje w energetyce odnawialnej: przyspieszenie, hamowanie czy zakręt? Jak godzić względy bezpieczeństwa energetycznego, zasady rynku i interes odbiorcy energii? Rozwój i modernizacja sieci elektroenergetycznych – jak i kiedy? Stabilność systemu energetycznego w procesie odchodzenia od węgla. Polski atom – o krok bliżej celu. Docelowy miks polskiej energii – potencjał, regulacje, terminy.

11.30-13.00 | Infrastruktura i geopolityka

Nowe szlaki handlowe, zmiany w łańcuchach dostaw a planowane i realizowane inwestycje infrastrukturalne. Logistyka inaczej, nowe modele produkcji. Czy nearshoring to trwały trend? Nowoczesna infrastruktura wsparciem zielonej transformacji gospodarki. Porty morskie – jak wykorzystać logistyczną rewolucję. Porty lotnicze – trudna sztuka adaptacji. Inwestycje na kolei – najwyższy czas na efekty. Cyberzagrożenia, sabotaż, terroryzm – jak chronić infrastrukturę krytyczną?

11.30-13.00 | Digitalizacja w praktyce

Trendy i technologie w strategiach firm. Biznesowe realia wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Co je stymuluje, a co ogranicza? Obszary cyfrowego świata, w których inwestycje przyspieszają. Chmura, Big Data, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, technologie Przemysłu 4.0 – adaptacja projektów do aktualnych realiów i zmieniających się potrzeb.

13.45-15.00 | Zielone inwestycje

Fala inwestycji w zrównoważoną produkcję – co to oznacza dla biznesu? Rosnąca rola kryteriów ESG z perspektywy klienta, kooperanta, inwestora. Najważniejszy obszar zielonych projektów – odnawialne źródła energii, wodór, efektywne gospodarowanie energią, odpady i gospodarka cyrkularna, technologie nisko- i zeroemisyjne w tradycyjnych gałęziach przemysłu. Technologie dla klimatu i ich wykorzystanie. Źródła finansowania, programy wsparcia.

13.45-15.00 | Finansowanie

Finansowanie gospodarki
Zdolność sektora bankowego do finansowania gospodarki. Kondycja polskiego rynku kapitałowego a inwestycje i innowacje w polskiej gospodarce. Jak inflacja, regulacje, spowolnienie wpływają na możliwości rozwoju gospodarczego i klimat inwestycyjny? Sektor finansowy ocenia projekty: nowa sytuacja, nowe kryteria? Inne formy finansowania biznesu: fundusze inwestycyjne, emisja obligacji, dotacje i programy wsparcia.

Fundusze unijne
Programy i środki UE dla Polski – planowane, dostępne i wstrzymane. Na co i kiedy może liczyć gospodarka i biznes? Priorytetowe obszary i przedsięwzięcia, które chce wspierać Unia w ramach nowej perspektywy finansowej. Rola unijnych środków rozwojowych w świetle krajowych doświadczeń z absorpcji; potrzeby i oczekiwania, zagrożenia i obawy.

13.45-15.00 | Globalny handel

Handlowa mapa świata dziś i jutro – jakie przepływy, jakie kierunki? Międzynarodowa ekspansja w czasach skrajnej niestabilności. Sztuka zarządzania ryzykiem. Największe gospodarki świata: od rywalizacji po konflikt. Sprytni, odporni, elastyczni – eksporterzy i importerzy w zmieniających się realiach geopolitycznych. Polski biznes w świecie – trudniej, lepiej, inaczej?

15.30-17.00 | Ukraina – wojna i przyszłość

Wsparcie dla walczącej Ukrainy; potrzeby i możliwości – jak pomagać skutecznie? Kryzys humanitarny jako kolejne wyzwanie. Zasoby i zniszczenia, potencjał i odbudowa. Jak się do niej przygotować? Jakie będą priorytety? Goście z Ukrainy w Polsce i na polskim rynku pracy. Europejskie aspiracje Ukrainy – w jakim punkcie jesteśmy? Kolejne etapy, możliwe scenariusze, role do odegrania.

15.30-17.00 | Tech dla inwestora

VC, PE, business angels w poszukiwaniu ciekawych projektów. Jakie obszary biznesu opartego na technologiach cieszą się obecnie zainteresowaniem inwestorów finansowych? E-commerce, edutech, fintech, medtech, zielona transformacja energetyki i tradycyjnych sektorów gospodarki – nowe szanse dla innowacyjnych firm i inwestorów. Start-upy o globalnym potencjale: co je łączy, jak je rozpoznać? Kiedy mówią „sprawdzam”: finansowanie start-upów w realiach spowolnienia, kryzysu, niestabilnego otoczenia.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

19.00 | Gala wręczenia nagród WNP Awards

W trakcie EEC Trends odbędzie się gala wręczenia nagród WNP Awards, przyznawanych przez redakcję portalu gospodarczego WNP.PL. Wyróżnienia wręczane są tym, którzy poprzez swoje działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę. Laureatami są rokrocznie osoby, instytucje i przedsiębiorstwa, które w ostatnim czasie wywarły znaczący, przełomowy wpływ na polską gospodarkę. 

Źródło: PTWP




Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś