Przejdź do treści głównej

Biuletyn projektu LEEWAY nr 2 (wrzesień 2023 – luty 2024)


1° WIZYTA STUDYJNA W REGIONIE EMILIA ROMAGNA

Pierwsza międzynarodowa wizyta studyjna w ramach  projektu Leeway ( Program Interreg Europe) odbyła się we Włoszech w regionie Emilia-Romania w dniach 28–30 listopada 2023 r.

Dwudniowe wydarzenie, które obejmowało zarówno wizyty na miejscu, jak i warsztaty, pozwoliło zaprezentować partnerom projektu inicjatywy i dobre praktyki związane ze społecznościami energetycznymi we włoskim regionie. Podczas wizyty studyjnej partnerzy zaangażowali swoich interesariuszy, aby móc podzielić się doświadczeniami i rozpowszechniać je również na poziomie lokalnym.

Wizyty na miejscu obejmowały: lotnisko „Marconi” w Bolonii, CAAB Centrum rolno-spożywcze w Bolonii, przedsiębiorstwo „Pratopascolo” Tozzi Green Spa w Mezzano (RA) oraz zakład produkcji biometanu Caviro Spa w Faenza (RA).

 

WYDARZENIA NASZYCH PARTNERÓW

18 września 2023 r. członkowie Międzynarodowej Grupy Roboczej LEEWAY ds. ciepłownictwa zebrali się online na drugim spotkaniu. Uczestnicy z Niemiec, Włoch i Belgii dyskutowali o konieczności lepszego zrozumienia wymogów prawnych i technicznych związanych z sieciami ciepłowniczymi w ich krajach, co stanowi pierwszy krok w procesie mającym na celu stymulowanie społeczności zajmujących się energią odnawialną w zakresie ciepłownictwa. Wszyscy partnerzy projektu podkreślili podobne kluczowe punkty z zakresu technologii, biznesu i prawa jako ważne dla tematu REC.

W dniu 19 października 2023 r. projekt LEEWAY został zaprezentowany podczas RECAHRural Energy Community Advisory Hub – wydarzenia „Empowering Italian RECs ”, które odbyło się w Bolonii we Włoszech i było koordynowane przez region Emilia-Romania. Dla ekspertów technicznych i aktorów politycznych inicjatywa ta była szansą na zebranie i przedyskutowanie tematów związanych ze wspólnotami energii odnawialnej  we Włoszech. Poprzez prezentacje, panele i sesje pytań i odpowiedzi uczestnicy przedstawili aktualne ramy normatywne, polityki i finansowanie, korzyści płynące z utworzenia REC i podzielili się dobrymi praktykami wynikającymi z istniejących społeczności na poziomie regionalnym i krajowym.

W październiku 2023 r. w Pfaffenhofen rozpoczęto planowanie miejskiego ogrzewania na rok 2023, które odgrywa ważną rolę w tworzeniu zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w sektorze ciepłowniczym i ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza, a jednocześnie zapewnienie niezawodnych i opłacalnych dostaw ciepła. Biuro projektowe Energielenker Projects GmbH wraz z administracją miejską opracowują miejski plan ciepłowniczy dla Pfaffenhofen, aby wspierać właścicieli domów i mieszkań w procesach decyzyjnych dotyczących przyszłej formy ogrzewania. Wyniki planowania będą dostępne w przyszłym roku i pozwolą uzyskać informację czy w miejscu zamieszkania możliwe jest lub będzie np. podłączenie do sieci ciepłowniczej.

W dniu 8 listopada 2023 r. region Emilia Romagna zorganizował Seminarium Regionalne podczas Targów „Ecomondo” w Rimini. Podczas wydarzenia nakreślono główne działania wspierające wdrażanie REC przez region oraz zaprezentowano drugi Notatnik Transformacji Energetycznej „Główne modele prawne tworzenia społeczności zajmujących się energią odnawialną” autorstwa ART-ER. Notatnik opisuje ogólną charakterystykę głównych modeli obecnie uznawanych przez włoski system prawny, za pomocą których możliwe jest tworzenie REC. Po pierwszej części wydarzenia odbyły się przemówienia niektórych zwycięzców regionalnego przetargu na promocję REC w regionie Emilia-Romania oraz opisano pierwsze doświadczenia związane z narodzinami społeczności zajmujących się energią odnawialną na terenie regionu.


W dniu 11 stycznia 2024 r. w Pfaffenhofen odbyło się drugie wydarzenie informacyjne PAFundDU na temat ciepłownictwa. Skupiono się na tym, jak można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i omówiono zagadnienie: „czy Twój własny budynek nadaje się do zainstalowania pompy ciepła”. Zarówno miasto jak i zakłady użyteczności publicznej przekazały, że będą informować o programie kontraktacji ciepłowniczej oraz nowych przepisach dotyczących wymiany systemów ciepłowniczych zawartych w Ustawie o oszczędzaniu energii i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków, której celem jest zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych i ochrona ludności przed rosnącymi cenami ropy i gazu. Obywatele zostali poinformowani o nowych przepisach dotyczących przechodzenia na odnawialne źródła energii przy montażu nowych systemów grzewczych.


17 stycznia 2024 r. projekt LEEWAY połączył siły z Departamentem Mieszkalnictwa miasta Roeselare, aby zorganizować sesję informacyjną na temat renowacji, energii i zrównoważonego rozwoju dla syndyków budynków mieszkalnych. W seminarium wzięło udział 19 uczestników, którzy zapoznali się z zasadami podziału energii i wspólnotami energetycznymi oraz ich zastosowaniem w budynkach mieszkalnych. Ponadto dowiedzieli się o mapie cieplnej Roeselare i potencjale zrównoważonych i zbiorowych rozwiązań grzewczych.

18 stycznia 2024 roku w sali multimedialnej Muzeum Croata Insulanus w Prelogu odbyło się pierwsze wydarzenie upowszechniające w ramach projektu LEEWAY. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania celów projektu i działań prowadzonych w pierwszym półroczu. Miasto Prelog z pewnością wykorzysta wiedzę zdobytą w ramach projektu do przeglądu swojego Planu Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii i Klimatu z 2020 r. W wydarzeniu wzięło udział dwadzieścia pięć osób z 17 instytucji.

 

22 lutego 2024 r. w województwie śląskim odbyło się regionalne spotkanie z interesariuszami pt. Czas na Wspólnoty Energetyczne, w ramach projektu LEEWAY. Podczas spotkania omówione zostały zagadnienia formalne i prawne, wskazane zostały bariery i problemy, a także oczekiwania i perspektywy w obszarze wspierania polityki energetycznej i tworzenia Wspólnot Energii Odnawialnej. Kluczową kwestią wskazaną podczas dyskusji była potrzeba zmiany zarówno legislacji i nowelizacja polityki społeczności energetycznych, jak i budowanie świadomości oraz zachęcanie do wdrażania poszczególnych rozwiązań przez lokalnych prosumentów tj. klastrów energii, spółdzielni energetycznych czy obywatelskich społeczności energetycznych.

 

RZĄD FLAMANDSKI
BĘDZIE WSPIERAĆ W USTANAWIANIU REC

Zakładanie wspólnot energetycznych może być trudnym wyzwaniem. Poprzez wspieranie konkretnych projektów w fazie uruchamiania i rozwoju, we Flandrii powinno powstać więcej wspólnot energetycznych. Dlatego od 2024 r. rząd flamandzki będzie wspierał inicjatorów poprzez projekt Technical Assistance Hub (TEAH).

W 2024 r. w ramach TEAH we Flandrii zostanie utworzonych 12 Centrów Pomocy Technicznej, którymi będą zarządzały regionalne wspólnoty międzygminne i Domy Energetyczne. Każde Centrum Pomocy będzie wspierać grupę miast w regionie. Centra Pomocy będą przekazywać wiedzę władzom lokalnym, obywatelom, OCMW, MŚP, szkołom i stowarzyszeniom oraz zapewnią im wytyczne zorientowane na działanie. Będzie to dostosowane do potrzeb eliminowania wąskich gardeł, które mogą mieć charakter energetyczny, techniczny, ekonomiczny, prawny, komunikacyjny lub organizacyjny. Centra pomocy zapewnią również wgląd w dobrze działające przykłady i sposoby ich skalowania, aby inni mogli je powielać.

Pierwszy krótki film o projekcie Leeway i pierwszej wizycie studyjnej zrealizowanej w listopadzie w regionie Emilia Romagna.

 

English version of newsletter 2

First short video about the Leeway project and the first study visit realized on November in Emilia Romagna Region

Źródło: UMWSL/RIS

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś