Biuletyn projektu LEEWAY nr 3 (marzec 2024 – sierpień 2024)
PROJEKT LEEWAY MA DWÓCH NOWYCH PARTNERÓW
Projekt Leeway rozszerzył partnerstwo o dwóch nowych partnerów. Partner nr 8 - Izba Handlowa Kantonu Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina) jest niezależnym, pozarządowym, niedochodowym, publicznym stowarzyszeniem prawnym dla osób prawnych i fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą w kantonie Zenica-Doboj. CC ZDC w swoich strukturach członkowskich i zarządczych skupia najważniejsze firmy energetyczne w regionie ZDC. CC ZDC zrzesza również wszystkie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej z obszaru 12 gmin w ZDC, które zajmują się dystrybucją energii cieplnej, a także 2 wyspecjalizowane firmy zajmujące się dystrybucją gazu na obszarze ZDC. CC ZDC będzie działać w projekcie jako Discovery partner , który będzie poszerzał swoją wiedzę od bardziej doświadczonych partnerów.
Partner nr 9 - Rada Miejska Lwowa (Ukraina) działające w ramach kilku wydziałów zajmujących się różnymi aspektami administracji miejskiej, w tym zarządzaniem administracyjnym, planowaniem urbanistycznym, rozwojem gospodarczym, opieką społeczną, mobilnością miejską i zarządzaniem zasobami naturalnymi. Każdy wydział pracuje nad poprawą jakości życia obywateli poprzez politykę i inicjatywy promujące zrównoważony rozwój i dobrobyt społeczności. Rada Miejska Lwowa dołącza do tego projektu jako Discovery partner, uczący się i korzystający z doświadczeń partnerów projektu.
Druga wizyta studyjna w ROESELARE
Od 4 do 6 czerwca 2024 r. partnerzy projektu LEEWAY i ich interesariusze zebrali się w mieście Roeselare (Belgia), aby uczyć się i wymieniać informacje na temat doświadczeń z REC.
Trzydniowa wizyta koncentrowała się na połączeniu seminariów i lokalnych wizyt dotyczących zarówno energii elektrycznej, jak i ogrzewania, skupiając się w szczególności na statusie i procedurach RECS we Flandrii. Pierwszego dnia VVSG wyjaśniło działania centrów pomocy technicznej, podczas gdy operator sieci Fluvius przedstawił swój protokół współdzielenia energii.
Ponadto uczestnicy zapoznali się z projektem REVOLT i dowiedzieli się o systemach zarządzania energią w celu bardziej efektywnego wykorzystania energii produkowanej lokalnie. Po południu odbyła się wizyta w firmie Aster, która zapewnia najemcom dostęp do zrównoważonego rozwoju, oraz w mIROM, miejskiej spalarni odpadów, która obsługuje lokalną sieć ciepłowniczą i obecnie zarówno ogrzewa, jak i chłodzi swój budynek ciepłem odpadowym.
Drugiego dnia uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób Roeselare opracowało swój plan transformacji cieplnej i zostali zapoznani z inicjatywami współpracy energetycznej we Flandrii (RESCOOP, Beauvent, Ecopower). Po południu udali się do EEklo, żeby przyjrzeć się podejściu Eeklo do współpracy energetycznej i ich projektu Power Up oraz odwiedzili kilka wiatraków będące efektem współpracy energetycznej Ecopower.
Ostatniego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat tego, w jaki sposób REC mogą wspierać transformację cieplną i związane z nią wyzwania.
Drugiego dnia uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób Roeselare opracowało swój plan transformacji cieplnej i zapoznali się z inicjatywami współpracy energetycznej we Flandrii (RESCOOP, Beauvent, Ecopower). Po południu udali się do EEklo, gdzie pogłębili podejście Eeklo do współpracy energetycznej i ich projektu Power Up. Ponadto odwiedzili kilka wiatraków ze współpracy energetycznej Ecopower.
Ostatniego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat tego, w jaki sposób REC mogą wspierać transformację cieplną i związane z nią wyzwania.
WYDARZENIA ORGANIZOWANE PRZEZ NASZYCH PARTNERÓW
W dniach 27-28 marca w Turynie odbyła się międzynarodowa konferencja „Private Law in the Energy Commons - A Multidisciplinary Challenge”, poświęcona „wspólnotom energetycznym”/REC i innym wspólnotom energetycznym z perspektywy prawa prywatnego.
Na spotkaniu obecny był również przedstawiciel projektu LEEWAY, należący do BEG (AP5), który przedstawił bieżące działania projektu. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z ośmiu różnych krajów, zarówno ze świata nauki, jak praktyków. Intensywnie dyskutowano na temat wymiany informacji, wyciągniętych wniosków, a także wyzwań w kontekście REC.
9 kwietnia odbyła się dyskusja online „Spotkanie klastra projektów społeczności energetycznych” zorganizowana przez platformę Interreg Europe. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele projekt Leeway., którzy wraz z innymi projektami Interreg Europe pracowali nad tematem społeczności energetycznych w ramach podobszaru PO2 energia.
Wszystkie projekty społeczności energetycznych w ramach INTERREG EUROPE, reprezentowane przez ich koordynatorów, miały okazję się zaprezentować oraz wskazać główne obszary, nad którymi pracuje, a także określić, jaki wkład byłby przydatny do szybszego postępu. Po prezentacjach odbyła się dyskusja mająca na celu zidentyfikowanie obszarów wzajemnych działań w celu wspierania ściślejszej współpracy między wszystkimi partnerami klastra projektów społeczności energetycznej.
20 czerwca projekt LEEWAY połączył siły z projektem REVOLT miasta Roeselare i WVI, aby zorganizować sesję dla lokalnych firm na temat zarządzania energią i możliwości współdzielenia energii we Flandrii.
Uczestnicy dowiedzieli się o pierwszych efektach oraz o kolejnych krokach projektu REVOLT, który ma na celu efektywne wykorzystanie lokalnie produkowanej energii odnawialnej poprzez dopasowanie wzorców produkcji i konsumpcji. Ponadto przedstawiono przegląd dotychczasowych możliwości dzielenia się energią we Flandrii.
2 lipca w Pfaffenhofen odbyło się trzecie seminarium dla interesariuszy w ramach projektu Leeway. W seminarium wzięli udział przedstawiciele gminy, zakładów komunalnych, starostwa powiatowego, obywatelskiej spółdzielni energetycznej, stowarzyszenia energetycznego i solarnego oraz firmy architektonicznej.
Temat seminarium -ubóstwo energetyczne- był odpowiedzią na problem rosnącej liczby osób w Niemczech, które cierpią z tego powodu. Podczas gdy w 2022 r. 26% osób uznano za ubogich energetycznie, w 2024 r. liczba ta wzrosła już do 43%. Miasto Eeklo, które odwiedzono podczas wizyty studyjnej, przedstawiło swoje podejście w tej kwestii, tzn. miasto pożycza udziały spółdzielcze w lokalnej spółdzielni energetycznej potrzebującym gospodarstwom domowym, aby mogły one uzyskać zieloną i tanią energię elektryczną. Interesariusze w Pfaffenhofen byli bardzo zainteresowani tym tematem, a wstępne pomysły na konkretne wdrożenie takiego projektu zostały przedstawione. Na kolejnym seminarium dla interesariuszy zostaną zaprezentowane i omówione postępy w procesie wdrażania projektu.
5 lipca miasto Prelog zorganizowało wydarzenie upowszechniające dla lokalnych interesariuszy. Ema Novak z Agencji Energetycznej Međimurje przedstawiła projekt i zaprezentowała najlepsze praktyki stosowane we Flandrii 25 uczestnikom z 16 lokalnych instytucji w sali multimedialnej Muzeum Croata insulanus w Prelog. W wydarzeniu wzięli udział lokalni interesariusze, którzy odegrają kluczową rolę w przyszłej przeglądzie Planu Działań na rzecz Zrównoważonej Energii i Klimatu masta Prelog od 2020 roku.
30 lipca odbyło się seminarium regionalne „OPPORTUNITIES FOR RENEWABLE ENERGY COMMUNITIES IN EMILIA-ROMAGNA”, zorganizowane we współpracy pomiędzy Sipro, regionem Emilia Romagna i AESS. Spotkanie skupiało się na finansowaniu instalacji elektrowni w służbie wspólnot energii odnawialnej (REC), na poziomie regionalnym i krajowym (PNNR - dla gmin o liczbie mieszkańców mniejszej niż 5000). Spotkanie było również okazją do dyskusji na temat udziału podmiotów publicznych w inicjatywach REC i dzielenia się europejskimi doświadczeniami REC oraz dzielenia się z uczestnikami tym, w jaki sposób projekt Leeway może wspierać władze publiczne w doskonaleniu polityk REC, również poprzez wizyty studyjne, ważne dla wymiany doświadczeń i dzielenia się najlepszymi praktykami.
DRUGIE SEMINARIUM REGIONALNE W RIMINI
Drugie seminarium regionalne projektu Leeway zostało zorganizowane przez region Emilia Romagna przy okazji wystawy „Key Energy 2024” w Rimini.
Celem wydarzenia było omówienie stanu wiedzy na temat społeczności energii odnawialnej we Włoszech, po opublikowaniu bardzo oczekiwanych dekretów obiecanych w dekrecie legislacyjnym 199 z 2021 roku. W rzeczywistości na początku tego roku rząd opublikował przepisy niezbędne do uzupełnienia krajowych ram regulacyjnych, a GSE (Krajowy Menedżer Usług Energetycznych) opublikował następnie przepisy techniczne niezbędne do ich wdrożenia. W związku z tym podczas wydarzenia GSE został poproszony o opisanie tych przepisów technicznych, ich zastosowania i krytycznych kwestii z nimi związanych. Kwestie te były szczególnie interesujące dla zainteresowanych stron, które aktywnie uczestniczyły w wydarzeniu, zadając pytania i udzielając wyjaśnień.
Region wygłosił przemówienie poświęcone zilustrowaniu aktualnej sytuacji REC w regionie Emilia-Romania oraz głównych środków wsparcia wdrożonych w ostatnich miesiącach.
W drugiej części wydarzenia zorganizowano okrągły stół z udziałem regionalnego systemu skupionego wokół społeczności energetycznych. Różni interesariusze zilustrowali możliwości REC i ich ograniczenia: w szczególności przedstawiciele świata infrastruktury (ENEL), władz lokalnych (ANCI-ER), MŚP oraz współpracy (Legacoop).
-
- NADCHODZĄCE WYDARZENIA
3° Wizyta Studyjna - 11, 12, 13 września 2024 r., Pfaffenhofen
Trzecia Międzynarodowa Wizyta Studyjna zostanie zorganizowana w Pfaffenhofen w Niemczech przez PP6 - Gminę Pfaffenhofen a.d. Ilm i AP5 - Spółdzielnie energetyczne w powiecie Pfaffenhofen a.d. Ilm w dniach 11, 12 i 13 września. W ciągu tych trzech dni partnerzy będą mieli okazję lepiej poznać koncepcję ochrony klimatu miasta Pfaffenhofen, a także odkryć strategię przyjętą przez miasto w celu osiągnięcia ambitnych, zrównoważonych celów klimatycznych oraz przedstawić Departament Ochrony Klimatu i Sust. jako dobrą praktykę dla gminy zajmującej się kwestiami klimatycznymi.
Dzień społeczności energetycznej - 26 września 2024 r., Roeselare
W ramach trzeciego regionalnego seminarium LEEWAY miasto Roeselare łączy siły z wieloma partnerami (Energytix, Lovitas, Flux50, Fluvius, VDL Bus, WVI), aby współorganizować trzecią edycję dnia społeczności energetycznej. Ta edycja skupi się głównie na kilku kluczowych aspektach każdej społeczności energetycznej: danych energetycznych, zarządzaniu i elastyczności. Te trzy elementy są ze sobą nierozerwalnie związane i zapewniają koordynację podaży i popytu, zarówno w ramach samej społeczności energetycznej, jak i na rynku energii, gdzie istnieje dodatkowy model przychodów dla społeczności energetycznych.
Więcej informacji i rejestracja
English version of newsletter 3