Przejdź do treści głównej

Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według

Tegoroczna edycja cyklicznego wydarzenia, organizowanego przez Zamek Cieszyn pod hasłem: „Dizajn w przestrzeni publicznej”, jest poświęcona problemowi odpadów. Stąd tytułowe pytanie: mamy problem? Będzie ono towarzyszyło wystawie, konferencji oraz spotkaniom. Wystawę otwieramy 11 sierpnia (będzie prezentowana do 22 października). Zapraszamy na też na koncert zespołu Recycling Band (zdjęcie: nr 06), grającego na własnoręcznie zrobionych instrumentach z materiałów z odpadów (www.recyclingbandpoland.com). Muzycy poprowadzą także warsztaty budowania instrumentów z recyclingu. Będzie również pokaz kuchni „zero odpadów”.

Ponownie zapraszamy 10 października br. na konferencję „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?” poświęconą ekonomii cyrkularnej, gospodarce odpadami i pomysłom na ograniczenie ilości śmieci.

 

 

11 sierpnia 2017r. zapraszamy na: Piątek z odzysku
godz. 17.00 kuchnia zero waste (zero odpadów) – pokaz kulinarny połączony z degustacją / Dorota i Aleksander Wojtasikowie, Mandala Centrum
godz. 17.00 budujemy instrumenty muzyczne z materiałów z odzysku – warsztaty rodzinne z Recycling Band
(obowiązują zgłoszenia: ltrojan@zamekcieszyn.pl, tel. +48 33 851 08 21 wew. 30)
godz. 18.00 otwarcie wystawy: Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?
godz. 19.00 koncert zespołu Recycling Band

O wystawie:
Odpady w Polsce traktowane są jako kłopot, a nie potencjał. A my powinniśmy powtarzać za komisarzem ds. środowiska Unii Europejskiej Janezem Potočnikiem, który w 2014 roku powiedział „Nie ma już odpadów, ale są zasoby – dzisiejsze odpady to jutrzejsze kopalnie”.

 Tymczasem wciąż ponad połowę plastiku wprowadzanego na rynek wysyłamy na wysypiska, podczas gdy najbardziej świadome europejskie kraje przeznaczają 90% plastiku do powtórnego wykorzystania. Obecnie w Polsce składujemy 70% odpadów. A już niedługo, bo w 2030 roku, nie powinniśmy składować właściwie niczego. Z drugiej strony Polska wciąż wydaje co najmniej 16 milionów złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Nie możemy sobie pozwolić na tak nieodpowiedzialne gospodarowanie naszymi zasobami. Być może kluczem do rozwiązania tego problemu jest idea przetwarzania odpadów na nowe materiały. A co, jeśli udałoby się nam żyć nie produkując żadnych śmieci? Wbrew pozorom, jest to możliwe.

Większość z projektów najnowszej edycji „Dizajnu w przestrzeni publicznej” to składowe ekonomii cyrkularnej – nowej koncepcji ekonomicznej, która koncentruje się na nieprzerwanym, ponownym wykorzystywaniu zasobów. Wybór projektów i inicjatyw ze świata i Polski dowodzi, że „śmieciowy problem” podpowiada ciekawe rozwiązania. Pozostaje pytanie, jak najlepiej z nich skorzystać? Wygląda na to, że nie mamy już wyboru!
Izabela Bołoz, Katarzyna Dorda, kuratorki wystawy „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”

Na wystawie będzie można zobaczyć przykłady, pokazujące jak mądrzej wykorzystywać zasoby, które posiadamy. Będzie można zobaczyć m.in.
- dom z Brighton wybudowany całkowicie z opadów (do jego budowy wykorzystano 20 000 szczoteczek do zębów, około 2 tony jeansów, 4 000 pudełek DVD, 2 000 dyskietek, 4 000 kaset VHS, 2 000 używanych kawałków wykładziny dywanowej i 500 dętek rowerowych)/ zdjęcie nr 01,

- podziemny system gromadzenia odpadów na zabytkowym osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach / zdjęcie nr 02,

- prosty klimatyzator stworzony z panelu ze sztywnego materiału i plastikowych butelek, który chłodzi bez użycia prądu – prototypy były testowane w Bangladeszu, m.in. podczas fali upałów / zdjęcia 03,

- Repair Café w Pil, czyli miejsce, w którym najczęściej amatorzy, złote rączki i pasjonaci majsterkowania naprawiają najróżniejsze przedmioty, dzięki czemu nie trafiają one na śmietnik / zdjęcie 04,

- „Zmień to” – jeden z nielicznych w Polsce sklepów, gdzie nie używa się jednorazowych opakowań, a klienci mogą kupić taką ilość danego produktu, jakiej potrzebują, żeby nie wyrzucać / nie marnować jedzenia / zdjęcie 05.

Źródło: Zamek Cieszyn


  • Zdjęcie 01Zdjęcie 01
  • Zdjęcie 06Zdjęcie 06
  • Zdjęcie 03Zdjęcie 03
  • Zdjęcie 02Zdjęcie 02
  • Zdjęcie 04Zdjęcie 04
  • Zdjęcie 05Zdjęcie 05
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis

Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś