Przejdź do treści głównej

InterNanoPoland 2018


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2018-07-30 12:25

InterNanoPoland 2018 to największa w Polsce konferencja naukowo-biznesowa poświęcona wyłącznie nanotechnologii oraz międzynarodowe forum dla naukowców, przedsiębiorców oraz instytucji z otoczenia biznesu, którzy kształtują przyszłość krajowego i światowego sektora nanotechnologii.

Konferencja oferuje możliwość prezentacji projektów B+R, a także przedstawienia własnych osiągnięć i podzielenia się wynikami prac przez młodych naukowców przed mediami oraz zaproszonymi gośćmi kształtującymi rozwój nanotechnologii w kraju i zagranicą.

Trzecia edycja InterNanoPoland odbędzie się w dniach 12-13 września 2018 r. w Hotelu Novotel w Katowicach. Przygotowano  niezwykle interesujące, rozwojowe i interdyscyplinarne tematy sesji:

  1. Nanotechnologia – Business to Science
  2. Materiały 2D w przemyśle
  3. Fabrykacja, wytwarzanie, zaawansowane przetwarzanie materiałów
  4. Nanotechnologia w medycynie
  5. Prawo i legislacja
  6. Sesja plakatowa: Badania i technologie dla rozwoju przemysłu nanotechnologicznego

W czasie trwania konferencji odbędzie się też po raz drugi jedyny w Polsce dedykowany nanotechnologii konkurs startupowy – Nano Startup Challenge: http://nanonet.pl/kato-startup-city-nanostartup-challenge/

Głównymi organizatorami wydarzenia są Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET oraz Śląski Klaster Nano, których misją jest stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia nanotechnologii w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego innowacyjnego na Śląsku i w Polsce. Organizatorów wspiera Miasto Katowice, będące współgospodarzem wydarzenia,  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Swoją obecność potwierdziło już wielu znamienitych przedstawicieli nauki i przemysłu oraz została objęta patronatem Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowe informacje dotyczące InterNanoPoland 2018 znajdują się na stronie: http://internanopoland.com.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet oraz Śląski Klaster Nano, a oficjalnym współgospodarzem imprezy jest Miasto Katowice.

 

DODATKOWE INFORMACJE O DZIAŁALNOŚCI KLASTRA 

 


1. W ciągu ostatnich 2 miesięcy do Śląskiego Klastra Nano dołączyło aż 5 nowych członków: NanoWave, NanoPure, PROKON Piekarska Katarzyna, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, LIT System Sp. z o. o. Krótkie opisy ich działalności

  • Firma Nanowave zajmuje się szeroko pojętą ekologiczną produkcją nanocząstek. Specjalizuje się w dostosowywaniu nanocząstek do już istniejących technologii produkcji, dzięki czemu wprowadzenie nowych produktów odbywa się bez konieczności inwestycji w park aparaturowy. Opracowana przez NanoWave technologia pozwala na dodanie nowych funkcji do już istniejących produktów. Sztandarowym produktem firmy jest ekologiczne nanosrebro, które już znalazło zastosowanie jako przeciwdrobnoustrojowy dodatek do farb lateksowych, proszkowych i mas polimerowych. Firma prowadzi również badania nad przeciwdrobnoustrojową nanomiedzią i nanoplatyną posiadającą właściwości ochronne dla komórek niezmienionych nowotworowo. http://nanonet.pl/member/nanowave/
  • Firma NanoPure powstała w celu rozwijania i komercjalizacji najnowszych, przełomowych technologii z zakresu chemii i zaawansowanej inżynierii materiałowej. Kompetencje Spółki to przede wszystkim współpraca z jednostkami naukowymi i znajomość rynku innowacji technologicznych, budowanie modeli biznesowych opartych na innowacjach i projektowanie rozwiązań aplikacyjnych dla klienta oraz zarządzanie projektami R&D. NanoPure m.in. opracowała i opatentowała technologię syntezy polimerów przewodzących i na tej podstawie rozwija rodzinę pigmentów antykorozyjnych POLYCOR ™ z produktami zoptymalizowanymi pod kątem różnych typów powłok malarskich charakteryzującymi się co najmniej dwukrotnie wyższą odpornością antykorozyjną w porównaniu z obecnie stosowanymi odpowiednikami. http://nanonet.pl/member/nanopure/
  • Firma PROKON zajmuje się reprezentowaniem firm produkujących urządzenia technologiczne, pomoc w sprzedaży produktów, lokalne wsparcie, nawiązywanie kontaktów, promocja i marketing. PROKON oferuje urządzenia technologiczne i aparaturę do prac naukowo- badawczych oraz do produkcji głównie dla elektroniki, a w szczególności: mikroelektroniki, nanotechnologii, technologii półprzewodników, technologii hybrydowej grubowarstwowej, technologii LTCC (Low Temperature Coofired Ceramics), drukowanej elektroniki, mikro montażu (wykonywanie elektrycznych połączeń drutowych (wire bonding), układanie i klejenie struktur (diebonding, flipchip bonding), fotowoltaiki, różnego rodzaju obróbki cieplnej oraz montażu elektronicznego. http://nanonet.pl/member/prokon-piekarska-katarzyna/
  • Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy jest podstawową placówką naukowo-badawczą w Polsce zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzących do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii oraz wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie. http://nanonet.pl/member/ciop-bip/
  • LIT System Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie realizacji własnych prac badawczo – rozwojowych, szczególnie w kierunku wytwarzania kompozytów i nanokompozytów polimerowych. Celem LIT System jest wprowadzenie na rynek nowej generacji innowacyjnych polimerów przeznaczonych dla producentów przemysłowych.
    Ponadto LIT System organizuje prace badawczo-rozwojowe we współpracy z renomowanymi zespołami naukowymi i laboratoriami. Firma zajmuje się także projektowaniem i wykonywaniem nietypowych urządzeń laboratoryjnych oraz organizacją konsorcjów dla projektów B+R. http://nanonet.pl/member/lit-system/

 

2. W dniu 28.06.2018 r. odbyło się spotkanie Śląskiego Klastra NANO w Best Western Mariacki w Katowicach.Podczas spotkania odbyły się:

  • Prezentacje nowych firm w Śląskim Klastrze NANO (Paks’d oraz Asklepios)
  • Prelekcja na temat Przemysłu 4.0 - Anna Kiljan oraz Barbara Nieradka-Buczek  ze Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 w ciekawy i przystępny sposób przedstawiły ideę Przemysłu 4.0.
  • Prezentacja o nowych kierunkach internacjonalizacji (Izba Gospodarcza Eksporterów i Importerów) ze szczególnym uwzględnieniem Afryki
  • Spotkanie informacyjne z ekspertami  z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskich, którzy przedstawili krajobraz możliwości w obszarze nanotechnologii w projektach badawczych oferowanych przez UE, m.in.:
    1. H2020 - konkursy 2019-20 w obszarze NMBP
    2. Open Innovation Test Beds
    3. Konkursy Europejskiej rady Innowacji (EIC)
      • FET OPEN
      • Fast Track to Innovation
      • Instrument dla Małych i średnich przedsiębiorstw
    4. Akcje Marii Skłodowskie Curie – oferta dla przedsiębiorstw
    5. Horizon Europe (nowy horyzont na lata 2021-2027)

 

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Działanie 1.3 Profesjonalizacja IOB Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 


3.  Śląski Klaster Nano dołączył do europejskiej platformy współpracy klastrów – ECCP, która otwiera kolejne możliwości internacjonalizacji klastra i podjęcia wspólnych projektów z klastrami z Europy.

https://www.clustercollaboration.eu/cluster-organisations/silesian-nano-cluster

Źródło: NANONET




Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś