KE ustala przyszłe cele badań i innowacji finansowanych przez UE – konsultacje przedłużone
Jakie są najpilniejsze wyzwania, którym powinny sprostać badania i innowacje finansowane przez UE? Jakie są najważniejsze efekty – naukowe, technologiczne, gospodarcze, społeczne – na które powinny być ukierunkowane wyniki prac B+R+I? Możesz podzielić się swoimi opiniami z Komisją Europejską, która czeka na Twój głos do 4 października 2019 r.
Komisja przygotowuje się do wdrożenia programu Horyzont Europa, kolejnego i najbardziej ambitnego unijnego programu badań i innowacji (2021–2027), którego budżet ma wynieść 100 mld euro. W ramach tego procesu Komisja rozpoczęła konsultacje online. Wyrażone opinie pomogą w kształtowaniu kierunku europejskich inwestycji w badania i innowacje w nadchodzących latach i staną się fundamentem dla „Planu strategicznego” programu Horyzont Europa, na którym opierać się będą programy prac i tematy konkursów w ciągu pierwszych czterech lat programu Horyzont Europa (2021–2024).
Ogólnie rzecz biorąc, konsultacje pomogą określić wpływ, wywołać debatę i nowe pomysły. Kluczowym wydarzeniem w tym procesie wspólnego projektowania były Europejskie Dni Badań i Innowacji w Brukseli w dniach 24-26 września 2019 r.
Proces wspólnego projektowania spowoduje, że program Horyzont Europa będzie ukierunkowany na to, co dla obywateli UE najważniejsze, na poprawę codziennego życia, pomoże też przekształcić duże wyzwania społeczne, takie jak zmiany klimatyczne, w innowacyjne rozwiązania na rzecz zrównoważonej przyszłości.
Komisja dziękuje wszystkim, którzy już podzielili się swoją opinią, ale chciałaby poznać zdanie jak najszerszej grupy obywateli UE, dlatego przedłużyła termin konsultacji do 4 października br.
Wszystkich zainteresowanych przyszłymi priorytetami UE w zakresie badań i innowacji zachęcamy do wypełnienia ANKIETY.
W oddzielnej ankiecie Komisja pyta o opinie na temat strategii wdrażania programu Horyzont Europa. Konsultacje potrwają również do 4 października 2019 r.
Źródło: KPK UE