Przejdź do treści głównej

Klastry odnawiają status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK)


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2019-01-11 10:06

Klaster zrzesza organizacje, które pochodzą z tej samej lub pokrewnej branży. Zakłada współpracę jak i konkurencję pomiędzy uczestniczącymi w nim podmiotami. Klastry pozwalają wydobyć i wzmocnić wspólną ścieżkę rozwoju, która wynika z usytuowania regionalnego czy powiązań sektorowych.  Są ważnym mechanizmem wspomagania i tworzenia synergii dla procesów rozwojowych zachodzących na płaszczyźnie biznesowej i społecznej. Ta idea stoi za organizowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii konkursem o przyznanie status Krajowego Klastra Kluczowego (KKK).  

Tegoroczna edycja skierowana była do klastrów, które już taki status otrzymały. Kryteria poddane ocenie : kadra; zasoby organizacyjne, infrastrukturalne i finansowe; potencjał gospodarczy klastra; tworzenie i transfer wiedzy, działania na rzecz polityk publicznych, orientacji na klienta.

W poszczególnych kategoriach premiowane były te klastry, które m.in. stosują i upowszechniają rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 (internet rzeczy, big data, inteligentne roboty przemysłowe, chmurę danych, stymulacje, druk 3D) oraz prowadzą działalność B+R, dbają o zwiększanie eksportu i stawiają na doskonalenie kompetencji pracowników oraz wysoką jakość zarządzania.  

W tegorocznym Konkursie status  Krajowego Klastra Kluczowego odnowiły:

  • Klaster Obróbki Metali, reprezentowany przez Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju,
  • Klaster Dolina Lotnicza, reprezentowany przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”,
  • Mazowiecki Klaster ICT, reprezentowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „Wiedza”,
  • Wschodni Klaster Budowlany, reprezentowany przez Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe.

Następna edycja konkursu odbędzie się w pierwszym półroczu 2019 roku.

Źródło: MPiT
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś