Przejdź do treści głównej

Otwarcie naboru dla ośrodków innowacji o akredytację indywidualną


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2024-07-02 12:37

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że w dniu 1 lipca br. ruszył nabór w konkursie dla ośrodków innowacji o akredytację indywidualną.

Więcej informacji o naborze na stronie

Konkurs dedykowany jest ośrodkom innowacji, które są zainteresowane uzyskaniem akredytacji ośrodka innowacji nadawanej przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Akredytację można uzyskać w maksymalnie 3 funkcjach, w których specjalizuje się ośrodek.

Lista funkcji do wyboru:

  1. Inkubacja/Akceleracja – okresowe programy wsparcia pomysłodawców/innowatorów i ich zespołów lub nowo powstałych firm (startupów) mające na celu przyśpieszenie wzrostu i rozwój wspomnianych podmiotów. Programy takie oferują wybranym podmiotom wiązkę usług doradczych, mentoringowych, warsztatów edukacyjnych, możliwości nawiązywania kontaktów (networking), udostępnienie powierzchni biurowej, infrastruktury IT, laboratoryjnej lub testowo-doświadczalnej, a często także organiczne finansowanie w zamian za udziały.
     
  2. Doradztwo innowacyjne – działalność polegająca na doradztwie i wskazywaniu możliwości rozwojowych oraz potencjalnych korzyści z opracowywania, rozwoju i wprowadzania innowacyjnych rozwiązań i zmian przedsiębiorstwom zainteresowanym wdrożeniem strategii wzrostu firmy rozwoju biznesu. Może dotyczyć wsparcia w szczególności w zakresie przygotowania strategii, procesie zarządzania zmianą, proponowaniu i wprowadzaniu na rynek nowych produktów, poprawie efektywności procesów w organizacji, wsparcia w identyfikacji trendów rynkowych, ochrony praw własności intelektualnej, lepszego zrozumienia branży i klientów, wchodzenia z produktami na nowe rynki, w tym zagraniczne.
     
  3. Brokering w obszarze innowacji - działania na rzecz budowania mostów komunikacyjnych pomiędzy różnymi aktorami systemów innowacji. Głównym celem brokera innowacji jest łączenie pomysłów, ludzi, organizacji i społeczności, aby umożliwić stworzenie odpowiednich warunków i wspierać proces innowacji. Brokerzy innowacji wspierają przedsiębiorstwa zainteresowane nabyciem technologii / innowacyjnego rozwiązania w identyfikacji ich potrzeb i łączeniu ich ze start-upami i MŚP, które są w stanie opracować dla nich dostosowane do potrzeb, innowacyjne rozwiązania. Brokering w zakresie innowacji może obejmować również doradztwo dot. rozwoju projektów, zachęcanie do niekonwencjonalnego myślenia, poszukiwanie potencjalnych partnerów w zakresie innowacji (matchmaking), promowanie ukierunkowanego transferu wiedzy i zwiększanie wymiany informacji.
     
  4. Udostępnianie infrastruktury - działania związane z udostępnianiem klientom infrastruktury, której właścicielem lub dysponentem jest OI, w celu wsparcia procesu opracowania, testowania i udoskonalenia technologii, walidowania w warunkach zbliżonych do środowiska operacyjnego. Udostępnianie infrastruktury może dotyczyć: - infrastruktury badawczej, - infrastruktury testowo-doświadczalnej, - infrastruktury demonstracyjne, - infrastruktury IT, - infrastruktury networkingowej w przypadku startupów, - infrastruktury lokalowej w przypadku startupów, - innej infrastruktury udostępnianej przedsiębiorcom o ile zostanie wykazany przez OI bezpośredni związek tego typu działalności z procesem powstawania, rozwoju i promocji nowych technologii.
     
  5. Transfer technologii z nauki do biznesu - proces przystosowania wyników badań naukowych, patentów lub oryginalnych pomysłów do ich praktycznego zastosowania w produkcji. Kluczowymi elementami transferu technologii są usługi m.in.:
  • identyfikacja innowacyjnych rozwiązań,
  • kompleksowa ochrona prawna wyników badań,
  • analiza potencjału rynkowego wyników badań,
  • realizacja usług badawczych zleconych przez przedsiębiorstwa,
  • dobór optymalnego sposobu komercjalizacji osiągnięć naukowych, poprzez udzielanie licencji, sprzedaż lub tworzenie spółek spin-off, we współpracy z twórcami i zainteresowanymi przedsiębiorcami,
  • negocjowanie, przygotowanie i nadzór nad wykonaniem umów związanych z komercjalizacją,
  • identyfikacja potencjalnych partnerów biznesowych zainteresowanych współpracą przy komercjalizacji lub też zakupem technologii opracowanych przez naukowców i budowanie sieci kontaktów z przemysłem. 
  1. Działalność wdrożeniowa - działania skierowane do przedsiębiorstw umożliwiające wdrożenie nowego rozwiązania technologicznego, zakupionego lub w oparciu o własne wyniki B+R, polegającego na dokonaniu diagnozy i przygotowania do wdrożenia, wsparciu procesu wdrożenia w różnych wymiarach oraz usługach powdrożeniowych i ocenie efektów wdrożenia.

Więcej informacji o celach i zakresie akredytacji.

 

Termin naboru:

Nabór rozpoczyna się 1 lipca 2024 r. i trwa do 31 lipca 2024 r. do godziny 16:00.

Ogłoszenie kolejnej runda konkursowej o akredytację indywidualną Ośrodków Innowacji zostało zaplanowane na październik 2024 r.

 

Sposób złożenia wniosku:

Zgodnie z §6 ust. 2 Regulaminu Konkursu o akredytację indywidualną Ośrodków Innowacji  wniosek wraz z załącznikami jest wypełniany i składany za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Wniosków (ESW), znajdującego się pod adresem: https://konkursy-innowacje.gov.pl/

O złożeniu wniosku w terminie decyduje data wysłania wniosku odnotowana w ESW.

Kontakt:

Wszelkie pytania należy przesyłać na adres mailowy: akredytacja@mrit.gov.pl


Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś