Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową
31 stycznia 2022 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa. To druga w kolejności powstania i największa pod względem wielkości i potencjału dolina wodorowa w Polsce. Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego.
Powstanie stowarzyszenia jest efektem realizacji Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu 2021r., która zakłada powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych w Polsce. Każda z nich ma mieć swoją specyfikę. Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa ma się specjalizować w wykorzystaniu wodoru w sektorze energetycznym oraz w motoryzacji. Tworzenie dolin wodorowych daje konkretne wartości w postaci skrócenia odległości między centrami podaży a popytu, integracji różnych sektorów oraz optymalizacji procesów i kosztów.
Powstanie Śląsko–Małopolskiej Doliny Wodorowej jest zgodne z zapisami "Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030". Wykorzystanie wodoru jako magazynu energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, może przyspieszyć zwiększenie udziału „zielonej energii” w miksie energetycznym. Będzie to stanowić rozwiązanie problemów dotyczących pewnej niestabilności tego typu źródła energii.
W skład stowarzyszenia weszli przedstawiciele samorządów, uczelni wyższych, spółek paliwowych i energetycznych, m.in. Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Węglokoksu i Orlenu Południe.
Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce, w tym cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle.
Wodór w transformacji gospodarki będzie odgrywał kluczową rolę i stanowi podstawę planowanych innowacyjnych rozwiązań dla energetyki i transportu. Przyszłość ma tylko wodór produkowany z odnawialnych źródeł energii. Obecnie ponad ¾ wodoru produkowanego na świecie pochodzi z paliw kopalnych, a Polska jest jednym ze światowych liderów w jego produkcji.