Przejdź do treści głównej

Powstał Śląski Klaster Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC)


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2019-12-17 15:47
W gliwickiej siedzibie firmy APA GROUP sp. z o.o. podpisano 17 grudnia br. umowę dotyczącą powstania Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy (Silesia IoT Cluster SINOTAIC). To pierwszy w Polsce podmiot o takim charakterze. Inicjatorami powołania klastra są Województwo Śląskie i firma Smart Secure Networks sp. z o.o., która jest również jego koordynatorem.

Jednym z głównych zadań Klastra jest rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi oraz administracją publiczną i organizacjami wsparcia biznesu Województwa Śląskiego. Głównym celem jego powołania jest tworzenie produktów i rozwiązań dla Internetu Rzeczy ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. W ramach Klastra będą realizowane wspólne projekty badawcze i wdrożeniowe oraz efektywny transfer i komercjalizacja ich wyników w ramach działalności biznesowej.

Założyciele Klastra podkreślają, że wprowadzenie do regionalnej gospodarki technologii związanych z szeroko pojmowanym Internetem Rzeczy jest konieczne do zwiększenia konkurencyjności oraz innowacyjności Śląska, a także utrzymania tempa rozwoju regionu i jego transformacji od przemysłu ciężkiego do gospodarki opartej na najnowszych technologiach – zwłaszcza Internecie Rzeczy. Klaster będzie również odpowiadał za stworzenie na Śląsku centrum wdrożeniowego w zakresie Internetu Rzeczy poprzez integrację rodzimych rozwiązań.

Pomysłodawcą i inicjatorem klastra jest Marek Ostafil, współzałożyciel i Dyrektor Operacji w Cyberus Labs.List intencyjny w sprawie powołania Klastra Internetu Rzeczy został podpisany 29 października 2019 r. podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC.

Rozwijająca się technologia Internetu Rzeczy idealnie wpisuje się w specyfikę innowacyjnego rozwoju województwa śląskiego. Koordynatorem Klastra będzie Secure Smart Network Sp z o.o. z siedzibą w Gliwicach. Pozostali członkowie Klastra to: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Fundusz Górnośląski S.A., SPIN-US Sp. z o.o., APA Group Sp. z o.o., Revolve Sp. jawna, EMAG Katowice.

„Kiedy ponad miesiąc temu inicjowaliśmy jako województwo powołanie klastra zależało nam, aby jego misją było stworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia Internetu Rzeczy. Dziś te działania nabierają realnego kształtu. Wierzę, że klaster będzie rozwijać trwałą współpracę w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego województwa śląskiego. Ta szeroka współpraca sprzyjać będzie połączeniu i wykorzystaniu potencjału zrzeszonych w jego ramach podmiotów na rzecz promocji i rozwoju Internetu Rzeczy na Śląsku.” – podczas spotkania mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża

”Klaster będzie swoistym forum umożliwiającym opracowywanie wspólnych stanowisk w kwestiach ważnych dla branży oraz pozwalającym na stworzenie w wymiarze regionalnym warunków systemowych niezbędnych dla rozwoju działalności badawczej i gospodarczej w dziedzinie Internetu Rzeczy. Do zadań powołanego Klastra będzie należało rozwijanie trwałej współpracy pomiędzy sektorem naukowym i biznesowym, której głównym celem jest tworzenie produktów i rozwiązań dla Internetu Rzeczy spełniających najwyższe standardy jakości ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa, pozwalającej na realizację wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych oraz efektywny transfer i komercjalizację ich wyników w ramach działalności biznesowej. Zadaniem Województwa Śląskiego jest zapewnienie mu trwałego miejsca na międzynarodowym rynku Internetu Rzeczy i roli silnego partnera w skali światowej, w zakresie tworzenia innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produkcji urządzeń, rozwoju centrum myśli technologicznej oraz międzysektorowych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.

„Jako Województwo Śląskie dostrzegamy potencjał śląskich firm, dlatego ich rozwój jest priorytetem w strategii rozwoju naszego regionu. Aktualnie jesteśmy na etapie aktualizacji naszej Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020. Spotykamy się w grupach roboczych i rozmawiamy o rozwoju firm i wpływu tego sektora na gospodarkę regionu.” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Fotoreportaż

Źródło: UMWSL




Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś