Przejdź do treści głównej

Projekt Interreg Europa LINDANET - regiony w trosce o środowisko


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2020-05-27 15:27

Główny Instytut Górnictwa z Katowic (GIG) uczestniczy w projekcie LINDANET. Projekt ten łączy regiony, w których występuje zanieczyszczenie lindanem (wycofany z produkcji pestycyd). Partnerzy z Hiszpanii, Czech, Włoch, Niemiec i Polski poszukują rozwiązań problemu zanieczyszczenia, które niesie zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Liderem przedsięwzięcia jest rząd hiszpańskiego regionu Aragonia.

Województwo śląskie jest jednym z regionów w Europie, gdzie zanieczyszczenie wód podziemnych pestycydami (produkowały je zakłady chemiczne w Jaworznie), zwłaszcza lindanem, przekracza normy stężeń dla wód podziemnych kilka tysięcy razy.  

Projekt wpływa na wzrost zainteresowania i zaangażowania władz publicznych i innych podmiotów w rozwiązanie problemu niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska trwałych zanieczyszczeń organicznych.

W 2020 roku GIG, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, zorganizował pierwsze warsztaty regionalne, na których przedstawiono założenia projektu. O możliwych działaniach na rzecz współpracy dla ograniczenia negatywnego wpływu lindanu dyskutowali przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Instytutu Ochrony Roślin, Ministerstwa Klimatu, PGW Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Źródło: EWT
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś