Przejdź do treści głównej

SO RIS MATERIAŁY. Krótko o obserwatorium

Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze produkcji i przetwarzania materiałów, reprezentowane jest przez Politechnikę Śląską oraz Sieć Badawczą Łukasiewicz Instytut Metali Nieżelaznych.

Celem działania Obserwatorium jest bieżące monitorowanie rozwoju technologii stosowanych w sektorach gospodarki województwa śląskiego, związanych z produkcją i przetwarzaniem materiałów: metalicznych, polimerowych, ceramicznych oraz kompozytowych.  Działania Obserwatorium są realizowane w konsorcjum z Instytutem Metali Nieżelaznych (Sieć Badawcza Łukasiewicz _ IMN).

W okresie 2017-2019 działania obserwatorium były realizowane w ramach projektu „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania (SO RIS w PPO)” nr WND-RPSL.01.03.00-24-06A2/16-005.

Obserwatorium Specjalistyczne w obszarze produkcji i przetwarzania materiałów zostało przyłączone do Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w dniu 5 lipca 2019 r. W uroczystym podpisaniu porozumienia na rzecz współpracy w ramach sieci z nowymi obserwatoriami uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, Barbara Juszczyk - sieć badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych, Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej oraz Bartłomiej Płonka, Śląskie Centrum Naukowo - Technologiczne Przemysłu Lotniczego sp z o.o.

„Innowacje są motorem zmian, dlatego niezbędna jest współpraca instytucji naukowych z przedsiębiorcami. Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych jest systematycznie rozwijana i stała się unikalnym narzędziem zarządzania regionalną polityką innowacyjną” – mówił marszałek Jakub Chełstowski. Przyłączenie nowych obserwatoriów specjalistycznych ma przyczynić się do rozszerzenia proponowanego wsparcia i usprawnienia zarządzania rozwojem w zakresie regionalnego potencjału naukowo-technologicznego.

Zakres działania obserwatorium specjalistycznego obejmuje gromadzenie informacji i danych niezbędnych dla władz regionu do zdiagnozowania potencjału w danym obszarze technologicznym, monitorowanie i ocenę wpływu interwencji publicznych na rozwój obszaru technologicznego, pełnienie funkcji „animatora i doradcy” dla przedsiębiorców, jednostek wspierających rozwój regionu, oferując w zależności od potrzeb usługi w formie doradztwa i szkoleń, organizowanie wydarzeń, spotkań, warsztatów, seminariów, wizyt studyjnych itp., współpracę z obserwatoriami krajowymi i zagranicznymi, reprezentowanie Regionalnej Sieci Obserwatoriów Specjalistycznych w innych przedsięwzięciach w zakresie danej specjalizacji.

Pomóż nam poprawić serwis


Podaj wynik dodawania: 8 i 3
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś