Przejdź do treści głównej

Spotkanie LOTTI w województwie śląskim (11.2023 r.)

Dobiegła końca druga wizyta studyjna w ramach międzyregionalnego projektu Interreg Europe LOTTI Project -Lokalna tożsamość motorem transformacji tradycyjnego przemysłu. 

Dobiegła końca druga wizyta studyjna w ramach międzyregionalnego projektu Interreg Europe LOTTI Project -Lokalna tożsamość motorem transformacji tradycyjnego przemysłu. 

Tym razem mieliśmy przyjemność gościć naszych Partnerów na Śląsku. Dwa dni, dużo rozmów i dużo pracy w miłej atmosferze.

Wraz z Partnerami z: Finlandii, Irlandii, Włoch, Hiszpanii i Francji mówiliśmy o wdrażaniu polityk regionalnych wspierających innowacyjną transformację tradycyjnego przemysłu w oparciu o lokalną tożsamość. W sali błękitnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego rozmawialiśmy o procesie transformacji z uwzględnieniem aspektów: społecznego, ekonomicznego, przemysłowego i technologicznego. Uczestnicy spotkania podzielili się regionalnymi doświadczeniami i wnioskami z przeprowadzonych lokalnych analiz, koncentrując się na głównych zidentyfikowanych potrzebach oraz możliwych wspólnych rozwiązaniach. 

Barbara Szafir, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oficjalnie przywitała gości w województwie śląskim, regionie opartym na węglu, od lat mierzącym się procesem transformacji i zmierzającym w kierunku Europejskiego Zielonego Ładu. 

Wnioski z opracowanych analiz, dotychczasowe osiągnięcia oraz wyzwania przed którymi stoi Śląskie zaprezentowali:

  • Monika Ptak -Kierownik Referatu Regionalnej Strategii Innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, 
  • Ewa Wojtoń, Kustosz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,
  • dr inż Mariusz Kruczek, Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy,
  • dr Marcin Baron, Katedra Studiów Strategicznych i Regionalnych, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Natomiast wizyta w Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, która jest doskonałym przykładem, jak dzięki procesowi rewitalizacji i wykonaniu pionierskiego przedsięwzięcia jakim było dotarcie i udostępnienie historycznych, ponad 200-letnich wyrobisk Sztolni i podziemnych chodników kopalni „Królowa Luiza”, możliwe stało się udostępnienie dla zwiedzających obiektu bezpiecznego, autentycznego, wysoce atrakcyjnego i co najważniejsze niemającego odpowiednika w skali Europy.

Dziękujemy Paz Diaz Nieto za prezentację doświadczeń regionu Cantabria (the Besaya Europe best practice) oraz Alex Seemann, Policy Analyst at the Open and Innovative Government Division (OIG) za wystąpienie on-line dotyczące Innowacyjnego wdrażania zasady partnerstwa w polityce spójności.

Przede wszystkim jednak dziękujemy uczestnikom wizyty za owocne spotkanie i wypracowane rozwiązania. Do zobaczenia wkrótce.

Więcej informacji o projekcie LOTTI pod linkiem https://www.interregeurope.eu/lotti

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Pomóż nam poprawić serwis


Podaj wynik dodawania: 4 i 8
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś