Przejdź do treści głównej

Spotkanie Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych i dyskusja o designie


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2024-03-08 09:20

1 marca 2024 r. w Zamku Cieszyn odbyło się spotkanie z Partnerami Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych, które było idealną okazją do dyskusji o znaczeniu designu w kontekście dobrych praktyk, wypracowanych doświadczeń krajowych i europejskich, a także nowych wyzwań również na poziomie strategicznym.

Obserwatorium Designu z Zamkiem Cieszyn, Akademią WSB oraz Katowicami Miastem Ogrodów na czele, powołane w 2023 r., stanowi filar dla regionalnego rozwoju innowacji i wspierania kreatywnych rozwiązań dla zmieniających się ludzkich potrzeb. Ma na celu popularyzowanie designu jako narzędzia zmian.  Przemysły kreatywne, wchodzące w skład śląskiej inteligentnej specjalizacji Przemysły Wschodzące, wpisują się w politykę wdrażania inicjatyw oddolnych z uwzględnieniem tradycji, innowacji i przedsiębiorczości, a także realizują założenia europejskiej inicjatywy „New European Bauhaus (NEB). NEB ma ułatwiać przemiany społeczeństw z uwzględnieniem rozwoju zrównoważonego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i estetyki. NEB ma także znaczenie w kontekście neutralności węglowej, a tym samym realizacji polityki Zielonego Ładu.

Mając wieloletnie doświadczenie w działaniach związanych z designem, design thinking, usługami i innowacjami społecznymi, województwo śląskie widzi zarówno potrzebę, jak i możliwości płynące ze współpracy i włączania przemysłów kreatywnych w rozwój regionu.

Projekt „Design Silesia" udowodnił, że popyt na design w województwie śląskim wzrasta i jest niezbędnym narzędziem w budowaniu innowacyjności regionu. Projekt „Design 4 Innovation”, poprzez promowanie designu i zasad dobrego projektowania jako narzędzi dla innowacji opartych na użytkownikach, pozwolił na tworzenie bardziej pożądanych przez odbiorców produktów i usług. Natomiast nowy projekt Picobello „Inicjowanie wspólnych działań w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców” – jest stricte dedykowany NEB i zakłada ulepszenie instrumentów polityki rozwoju w regionach partnerskich w celu lepszego wdrażania NEB.

Podczas spotkania, oprócz wystąpień:

  • Magdaleny Chorąży-Suchy- Dyrektor Zamku Cieszyn,
  • Barbary Szafir, Zastępcy Dyrektora  Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
  • Moniki Ptak - Kierownik Referatu Regionalnej Strategii Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,

oraz przedstawicieli Obserwatorium Designu:

  • dr hab. inż. Łukasza Wróblewskiego, prof. AWSB – Akademia WSB,
  • dr hab. Joanny Kurowskiej-Pysz, prof. AWSB,
  • dr Lubomiry Trojan – Zamek Cieszyn,
  • Oskara Adamusa – Katowice Miasto Ogrodów,

odbyły się warsztaty, prowadzone przez Piotra Świątka, PRD Cardiff, poświęcone sposobom podejmowania współpracy w zespołach interdyscyplinarnych dzięki narzędziom jakie oferuje design, a także wernisaż wystawy Graduation Projects 2023.

Zamek Cieszyn, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia WSB oraz Katowice Miasto Ogrodów udowodniły, że potrafią w sposób kreatywny i sprawny reagować na zmiany, wdrażać rozwiązania odpowiadające na potrzeby społeczeństwa, także w kontekście innowacji społecznych. Cieszymy się, że wspólnie możemy realizować wyznaczone cele, wdrażając i promując koncepcję designu i NEB w regionie.

 Źródło: UMWSL/RIS

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś