Przejdź do treści głównej

Warsztaty na Malcie w ramach projektu Design 4 Innovation


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2022-03-30 14:15

W dniach 14-15 marca 2022 r. partnerzy projektu Design 4 Innovation spotkali się na Malcie, aby podzielić się nowymi dobrymi praktykami w zakresie instrumentów wspierania wzornictwa i dostosowania mechanizmów wsparcia i działań naprawczych, które były odpowiedzią na globalną pandemię. Celem spotkania było wzajemne uczenie się i czerpanie inspiracji, jak dalej rozwijać program na rzecz wzornictwa w nowym kontekście.

Pierwszym zadaniem przedłużonego projektu było zaktualizowanie map ekosystemów innowacji w zakresie wzornictwa i przyjrzenie się nowemu krajobrazowi wsparcia innowacji dla MŚP. Na podstawie tego zadania zidentyfikowane zostaną nowe i pojawiające się potrzeby oraz luki we wsparciu, które powinny być zaspokojone w procesie wymiany wiedzy.

Spotkanie, którego gospodarzem był Valletta Design Cluster, rozpoczęło się 14 marca od "Design Talk" i spotkania networkingowego. Spotkanie miało charakter otwarty dla publiczności i składało się z dwóch części. W pierwszej części Anna Whicher (PDR / Design4innovation) rozmawiała z Joe Tanti (CEO Malta Business Bureau) o technikach i korzyściach płynących z projektowania usług dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla służb publicznych. Druga część była poświęcona dyskusjom biznesowym i była okazją do wymiany doświadczeń, podzielenia się spostrzeżeniami oraz omówienia projektów i inicjatyw z praktykami z Malty, wśród których mogą znaleźć się studenci / MŚP, freelancerzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i inni.

Z Polski, oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – Referatu Regionalnej Strategii Innowacji – Partnera projektu D4I, w spotkaniu udział wzięli również interesariusze, przedstawiciele biura strategiczno-projektowego Tenka, zajmującego się wdrażaniem designu do organizacji w formie prac strategicznych, projektowania produktów i usług oraz wypracowywaniem i wdrażaniem innowacji. Dzięki doświadczeniu Natalii Kacprzyk w tworzeniu procesów projektowych, planowaniu i przeprowadzaniu badań jakościowych, a także dzięki praktyce Łukasza Szczęsnego, będącego jednym z pierwszych popularyzatorów design thinking w Polsce, a także moderatorem procesowego tworzenia produktów i usług w oparciu o design i specjalistą w wypracowywaniu modelów biznesowych i pracy strategicznej, spotkanie zyskało dodatkową jakość na styku nauki, samorządu i biznesu, szczególnie przy pracy nad ustalaniem celów dla rozwoju designu w województwie śląskim.

Podczas warsztatów wymiany wiedzy dla partnerów i ich interesariuszy, które odbyły się 15 marca, omówione zostały dobre praktyki wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Pomogło to określić nowe cele w zakresie wspierania innowacji w projektowaniu w regionach partnerskich oraz zadecydować, na jakie polityki i mechanizmy mamy wpływ poprzez proces D4I. Podczas spotkania odbyła się również wizyta w nowej siedzibie klastra Valletta Design Cluster.

Dzięki spotkaniu w Valletta Design Cluster możliwa była wymiana i dzielenie się wiedzą w dziedzinie projektowania usług pomiędzy europejskimi partnerami w ramach projektu Design4Innovation oraz przedsiębiorcami i projektantami. Przedstawiciele firmy Tenka tak podsumowali warsztaty: „Wyjazd na Maltę w ramach projektu Design 4 Innovation pozwolił nam poznać różne podejścia do upowszechniania procesów wzorniczych w małych i średnich firmach. Regionalne uwarunkowania prowadzenia biznesu mogą być różne, stąd ciekawe było dla nas, w jaki sposób wdrażana jest w miarę wyraźna idea designu do organizacji. Przy okazji mogliśmy przyjrzeć się pomysłowi na funkcjonowanie Valletta Design Cluster, co możemy wykorzystać w wypracowywaniu wytycznych do podobnych przestrzeni, co czasem mamy okazję robić. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami we współpracy zarówno z instytucjami finansującymi działania związane z designem, jak i z firmami, które angażują nas do projektowania nowych produktów i usług”.

Więcej o projekcie Design 4 Innovation

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś