Przejdź do treści głównej

XV Forum Nowej Gospodarki - Zielony Ład a energetyka w województwie śląskim


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2020-10-09 12:38

Zmiany technologiczne i innowacje w energetyce wynikające z Zielonego Ładu w województwie śląskim będą tematem XV edycji Forum Nowej Gospodarki, ponadregionalnej debaty z udziałem ekspertów na temat gospodarczej i technologicznej przyszłości energetyki regionu.

Postanowienia Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, Porozumienia Paryskiego, Europejskiego Zielonego Ładu jasno zarysowują światowe i europejskie trendy w energetyce: odchodzenia od paliw kopalnych, wspierania odnawialnych źródeł energii, realizowania celów neutralności klimatycznej. W tym kontekście, przed województwem śląskim, stoją ogromne wyzwania.

Analiza dokumentów strategicznych, ukazująca słabnącą pozycję Śląska w gospodarce kraju, potwierdza potrzebę podjęcia odważnych decyzji w zakresie zmian w ekosystemie innowacji i nowego zdefiniowania jej filarów. Z drugiej strony, olbrzymi potencjał intelektualny i techniczny regionu niezbędny do rozwoju nowoczesnej energetyki, w tym energetyki opartej o odnawialne i rozproszone źródła energii, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Przemiany technologiczne stawiają także pytania o społeczne i środowiskowe skutki podejmowanych przeobrażeń, w tym zagospodarowanie poprzemysłowego dziedzictwa i przekwalifikowania miejsc pracy.

Próbą odpowiedzi na te pytania będzie debata online z udziałem przedstawicieli sektora nauki, biznesu, administracji i organizacji społecznych, organizowana 27 listopada 2020 r. przez Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Obrady będą zwieńczeniem serii webinariów (planowanych w dniach: 29 X 2020, 5 XI 2020, 12 XI 2020, 19 XI 2020) poświęconych ekonomicznym, technologicznym, środowiskowym i społecznym aspektom przemian i innowacji w energetyce na Górnym Śląsku. Każde webinarium rozpocznie prelekcja eksperta dziedzinowego, a jej tematyka będzie bodźcem do późniejszej dyskusji wśród uczestników spotkania).

Efektem prac Forum Nowej Gospodarki 2020 będzie opracowanie rekomendacji dot. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2020+.

Przygotowania do wydarzenia prowadzone są w ramach kreowania marki Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w związku z realizacją projektu pt. „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania II" (SO RIS w PPO II) w ramach Działania 1.3 „Profesjonalizacja I0B" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

FORMULARZ REJESTRACYJNY:   https://tiny.pl/7ll4n

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2784157528484296

 

Harmonogram sesji:

  • 29 października 2020, godz. 10:00. Warsztat 1: Aspekty ekonomiczne przemian w energetyce Górnego Śląska.
  • 5 listopada 2020, godz. 10:00. Warsztat 2: Zmiany technologiczne i innowacje w energetyce.
  • 12 listopada 2020, godz. 10:00. Warsztat 3: Aspekty środowiskowe przemian technologicznych i innowacji w energetyce na Górnym Śląsku.
  • 19 listopada 2020, godz: 10:00. Aspekty społeczne przemian technologicznych w sektorze energetyki na Górnym Śląsku.
  • 27 listopada 2020, godz. 10:00. Debata ekspercka online: Zielony Ład a Energetyka w województwie śląskim.

Źródło: PNT Euro-Centrum
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś