Przejdź do treści głównej

XVII Forum Nowej Gospodarki - Transformacja energetyczna województwa śląskiego cz. 1


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2022-05-19 14:45

Serdecznie zapraszamy na XVII Forum Nowej Gospodarki cz. 1, które odbędzie się 3 czerwca 2022 roku g. 10.30-14.30 w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.

Zrównoważony rozwój gospodarki kraju i regionu wymaga stabilnych podstaw ze strony sektora energetycznego. Ten z kolei ma przed sobą intensywny i pełen wyzwań czas. Lata zaniedbań oraz odkładania na później decyzji o koniecznej modernizacji systemu przynoszą konsekwencje, między innymi w postaci dotkliwych podwyżek rachunków za energię elektryczną i cieplną. Uciążliwych zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych.

Transformacja energetyczna jest potrzebna, a jej realizacja nieuchronna. Udział węgla w krajowym miksie energetycznym musi i będzie się zmniejszać, a powstałą w ten sposób lukę trzeba będzie wypełnić innymi źródłami mocy. Jakie technologie mają największy potencjał, by zastąpić węgiel? Czy będą to odnawialne źródła energii, wodór, energetyka jądrowa, a może gaz?

Dla Śląska, który przez dekady był filarem krajowego systemu energetycznego, perspektywa zmian w energetyce oraz odejścia od przemysłu wydobycia węgla kamiennego oznacza duże wyzwanie. Czy jako region jesteśmy na nie przygotowani? Jaka przyszłość czeka Śląsk? Jakich zmian ekonomicznych i społecznych należy się spodziewać lub może jak je kształtować, by przekuć w szansę dla regionu?

Jakie nowe technologie energetyczne wprowadzić w regionie w miejsce energetyki węglowej i jak dostosować tutejszą gospodarkę do „importu” energii z innych miejsc wytwórczych znajdujących się poza województwem? Co zrobić z pokopalnianym dziedzictwem?

O tym rozmawiać będą uczestnicy XVII edycji Forum Nowej Gospodarki organizowanej pod hasłem: Transformacja energetyczna województwa śląskiego.

XVII Forum Nowej Gospodarki odbędzie się w dwóch częściach: 03 czerwca 2022 r. oraz 12 października 2022 r.  Wiodącym tematem pierwszego spotkania będzie widmo luki węglowej oraz próba odpowiedzi na pytanie: Jak wyjść z kryzysu energetycznego? Podczas drugiej, październikowej części Forum będziemy skupiali się na tym czy w Polsce istnieje realna alternatywa dla energetyki opartej na paliwach kopalnych oraz jaką rolę będą miały społeczności lokalne w realizacji celów transformacji energetycznej. Każde ze spotkań zostanie przeprowadzone w formule wykładu wprowadzającego z sesją Q&A, warsztatów oraz debaty podsumowującej z udziałem ekspertów i analityków sektora energetycznego w Polsce.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu pt. „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania w województwie śląskim II" (SO RIS w PPO II) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej I Nowoczesna gospodarka, Działanie 1.4. Wsparcie ekosystemu innowacji, Poddziałanie 1.4.1. Zarządzanie i wdrażanie regionalnego ekosystemu innowacji; decyzja o dofinansowaniu nr UDA-RPSL.01.04.01-24-06C8/19-00.

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację w formularzu tutaj: https://tiny.pl/96fnq

Źródło: PNT Euro-Centrum




Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś