Przejdź do treści głównej

Badania i rozwój - dynamiczny rozwój projektu InnoHEIs


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2022-01-31 09:45

Już od ponad dwóch lat dziesięć europejskich instytucji, w tym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, jest w pełni zaangażowanych w realizację strategicznego celu projektu “Improving Research and Innovation Infrastructure Performance: from Fragmented to Integrated and Sustainable Cooperation InnoHEIs” - tj. zwiększenie wkładu instytucji naukowych oraz ich infrastruktury badawczej w regionalną efektywność innowacji. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie sprzyjających warunków  dla interaktywnego zaangażowania biznesu i przemysłu oraz współpracy między członkami poczwórnej helisy, zajmującymi się regionalnymi wyzwaniami społecznymi.

Projekt ma na celu poprawę wydajności infrastruktury badawczo-rozwojowej i świadczonych usług, zapewnienie wydajnego i skutecznego korzystania z tych urządzeń i usług w celu zwiększenia roli instytucji szkolnictwa wyższego w promowaniu współpracy naukowej i biznesowej.

Działania podejmowane w ramach projektu przyczyniają się do doskonalenia polityk związanych ze wspieraniem badań naukowych i rozwojowych oraz wzmacniania roli uczelni w rozwoju regionu.

 I faza -plany działań- identyfikacja barier i wyzwań

W pierwszej fazie projektu realizowane są działania zmierzające do opracowania Planu Działań, który uwzględniać będzie ulepszenie regionalnej polityki w zakresie badań naukowych i innowacji, zapewniając skuteczne i wydajne wykorzystanie infrastruktury badawczej przy użyciu metod i zasobów do współtworzenia innowacyjnych rozwiązań dla biznesu, przemysłu, społeczeństwa i naukowców.
Ponadto Zespół projektowy uczestniczył w spotkaniach roboczych organizowanych w ramach projektu, których celem była wymiana informacji na temat postępu prac w ramach pierwszej fazy projektu.

W ramach prac nad Planem Działań przeprowadzono badanie pn. "Poprawa wydajności infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim - od podzielonej do zintegrowanej i zrównoważonej współpracy". Celem badania była diagnoza stanu regionalnego ekosystemu innowacji w obszarze infrastruktury badawczej i innowacyjnej oraz określenie w tym zakresie głównych barier rozwoju i wyzwań wraz z rekomendacjami do dalszych działań. Przeprowadzona analiza w obszarze infrastruktury B+I w województwie śląskim umożliwiła identyfikację wyzwań rozwojowych w tym zakresie i zainicjowała dyskusję nad wizją rozwojową województwa śląskiego w perspektywie 2020+ w kontekście wspierania przewag technologicznych regionu. Badanie zostało przeprowadzone w następujących obszarach:
1. Analiza i diagnoza stanu obecnego infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim,
2. Identyfikacja brakującej infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim,
3. Identyfikacja wyzwań rozwojowych oraz możliwości kreowania polityk związanych z infrastrukturą badawczą i innowacyjną w perspektywie do 2030 roku,
4. Analiza kluczowych potrzeb regionu w obszarze infrastruktury badawczej i innowacyjnej,
5. Ocena potencjału województwa śląskiego w obszarze infrastruktury badawczej i innowacyjnej.

Na podstawie wyników Raportu z badania oraz organizowanych w ramach partnerstwa spotkań bilateralnych, a także konsultacji z ekspertami podczas spotkań regionalnych opracowany zostanie Plan Działań na rzecz wsparcia infrastruktury badawczo-rozwojowej w województwie śląskim. Zgodnie z rekomendacjami, w Planie Działań planowane będzie wsparcie infrastruktury badawczo-rozwojowej w regionie. Działanie to zostało już uwzględnione na poziomie "Regionalnej Strategii Innowacji Województwa śląskiego 2030" (RIS). Strategia wskazuje na konieczność wzmacniania  infrastruktury badawczej na rzecz regionalnego partnerstwa nauka-biznes, uwzględniając przede wszystkim usprawnienie oferty współpracy instytucji otoczenia biznesu, uczelni i jednostek badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami w regionie i poza nim, a także unowocześnianie infrastruktury i związane z tym działania, zmierzające do podniesienia kompetencji w zakresie komercjalizacji wyników badań i współpracy z przedsiębiorstwami na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Rekomendacje do Planu Działań

Pod koniec 2021 r. odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu:
- Warsztat 1 – Modelowe rozwiązania w zakresie dostępu i zarządzania infrastrukturą badawczą.
- Warsztat 2 – Kluczowa infrastruktura badawcza wymiar europejski i regionalny.
- Warsztat 3 – Nauka dla Biznesu – Biznes dla Nauki – wyzwania i oczekiwania w zakresie współpracy w obszarze technologii dla medycyny.

Głównym rezultatem moderowanych warsztatów są rekomendacje do Planu Działań opracowywanego w ramach projektu. Nadrzędnym celem warsztatów była analiza obecnej sytuacji pozwalająca zidentyfikować wyzwania i przewidzieć możliwości kreowania polityk związanych z jednostkami badawczymi, uczelniami i regionalną infrastrukturą badawczą w województwie śląskim. Dokonano analizy stanu bieżącego oraz identyfikacji problemów i wyzwań w zakresie dostępu i zarządzania infrastrukturą badawczą i innowacyjną województwa śląskiego. Warsztaty stanowiły dobrą okazję do zapoznania się z dobrymi praktykami z regionu. Zidentyfikowano przyczyny niskiego poziomu innowacyjności z punktu widzenia jednostek B+R oraz firm. Zgodnie z rekomendacjami istotne jest stworzenie narzędzi online dla firm, które będą umożliwiały bezpośrednie dotarcie do konkretnej oferty jednostek B+R/uczelni lub tzw. brokera technologii w danej specjalizacji, a także istotna jest poprawa skuteczności działań w zakresie promocji i informacji dotyczących realizowanych usług. Duży nacisk położono na praktyczne znaczenie Sieci Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych (SO RIS) oraz ukierunkowanie na współpracę i wykorzystanie efektu synergii w ramach Sieci.

Nie ustają także partnerskie spotkania on-line w ramach projektu, mające na celu zaprezentowanie dobrych praktyk i najciekawszych rozwiązań z danych krajów.  Ostatnia wirtualna wizyta odbyła się 19-20 stycznia 2022 r. w Szwecji, podczas której omówiono Strategie inteligentnych Specjalizacji różnych regionów Szwecji, ich infrastrukturę B+R, przykłady dobrych praktyk oraz dyskutowano w jaki sposób instytucje szkolnictwa wyższego (uczelnie) i ich infrastruktura badawcza mogą zwiększyć swoją rolę i stać się kluczowym interesariuszami rozwoju regionalnego.

Więcej o działaniach podejmowanych w ramach projektu w województwie śląskim

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu  https://www.interregeurope.eu/innoheis/

Źródło: UMWSL RIS

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś