Przejdź do treści głównej

Działania dla Śląska w projekcie InnoHEIs (Katowice 19-20.01.2021 r.)


Międzynarodowi oraz regionalni partnerzy projektu Interreg Europa InnoHEIs spotkali się po raz kolejny na warsztatach online organizowanych przez Uniwersytet Śląski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Realizując międzynarodowy projekt InnoHEIs, którego celem jest poprawa wydajności wykorzystania infrastruktury badawczej uczelni wyższych i instytutów badawczych, w dniach 19-20 stycznia br. Uniwersytet Śląski w Katowicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizowały spotkanie online, związane z prezentacją regionalnej diagnozy oraz warsztatom poświęconym zdiagnozowanym problemom, a także zagadnieniom promocji usług badawczych oraz wsparcia spółek celowych jako pośredników między biznesem a nauką.

Tematem spotkania było wykorzystanie infrastruktury badawczej i innowacyjnej w kontekście inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewcz – Instytutu Metali Nieżelaznych, Głównego Instytutu Górnictwa, Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, Akademii WSB oraz reprezentanci władz publicznych i środowiska akademickiego z Holandii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Litwy i Francji.

Obecni byli również partnerzy projektu i zagraniczni interesariusze, pochodzący z takich krajów jak Holandia, Francja, Finlandia, Szwecja, Litwa oraz Hiszpania.

Pierwszego dnia przedstawione zostały prezentacje dotyczące województwa śląskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz diagnozy regionalnej opracowanej przez Główny Instytut Górnictwa na zlecenie UM WSL. Druga część dnia poświęcona była wspólnej pracy nad problemami opisywanymi w diagnozie, takimi jak znaczenie regionalnej bazy danych infrastruktury B+R, brak uniwersalnych zasad dostępu do korzystania z infrastruktury B+R dla klientów zewnętrznych, skomplikowany dostęp do niej w relacjach wieloorganizacyjnych oraz ograniczenia o komercyjnym wykorzystaniu aparatury finansowanej z funduszy UE.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego - SPIN-US sp. z o.o. jako pośrednika między nauką i biznesem, wspierającego i kreującego na co dzień działalność innowacyjną. Następnie grupa pochyliła się nad zagadnieniami promocji korzystania z infrastruktury badawczej przez firmy. Wspólnie zastanawiano się nad sposobami reklamowania usług badawczych, które najskuteczniej przyciągają uwagę zewnętrznych klientów.

Kolejne spotkanie w ramach projektu InnoHEIs organizowane będzie w połowie maja br. przez partnerów z Finlandii.

Więcej o projekcie.

Źródło: USL




Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś