Przejdź do treści głównej

Interreg Europa: działania dla Śląska w projekcie InnoHEIs


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2021-02-10 14:43

Realizując międzynarodowy projekt InnoHEIs, którego celem jest poprawa wydajności wykorzystania infrastruktury badawczej uczelni wyższych i instytutów badawczych, w dniach 19-20 stycznia br. Uniwersytet Śląski w Katowicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizowały spotkanie online, związane z prezentacją regionalnej diagnozy oraz warsztatom poświęconym zdiagnozowanym problemom, a także zagadnieniom promocji usług badawczych oraz wsparcia spółek celowych jako pośredników między biznesem a nauką.

Tematem spotkania było wykorzystanie infrastruktury badawczej i innowacyjnej w kontekście inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewcz – Instytutu Metali Nieżelaznych, Głównego Instytutu Górnictwa, Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, Akademii WSB oraz reprezentanci władz publicznych i środowiska akademickiego z Holandii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Litwy i Francji.

Obecni byli również partnerzy projektu i zagraniczni interesariusze, pochodzący z takich krajów jak Holandia, Francja, Finlandia, Szwecja, Litwa oraz Hiszpania.

Pierwszego dnia przedstawione zostały prezentacje dotyczące województwa śląskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz diagnozy regionalnej opracowanej przez Główny Instytut Górnictwa na zlecenie UM WSL. Druga część dnia poświęcona była wspólnej pracy nad problemami opisywanymi w diagnozie, takimi jak znaczenie regionalnej bazy danych infrastruktury B+R, brak uniwersalnych zasad dostępu do korzystania z infrastruktury B+R dla klientów zewnętrznych, skomplikowany dostęp do niej w relacjach wieloorganizacyjnych oraz ograniczenia o komercyjnym wykorzystaniu aparatury finansowanej z funduszy UE.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością spółki celowej Uniwersytetu Śląskiego - SPIN-US sp. z o.o. jako pośrednika między nauką i biznesem, wspierającego i kreującego na co dzień działalność innowacyjną. Następnie grupa pochyliła się nad zagadnieniami promocji korzystania z infrastruktury badawczej przez firmy. Wspólnie zastanawiano się nad sposobami reklamowania usług badawczych, które najskuteczniej przyciągają uwagę zewnętrznych klientów.

Kolejne spotkanie w ramach projektu InnoHEIs organizowane będzie w połowie maja br. przez partnerów z Finlandii.

Więcej o projekcie.

Źródło: USL




Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś