Stan wykorzystania infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim. Badanie regionalne
W ramach projektu pt. „Improving Research and Innovation Infrastructure Performance: from Fragmented to Integrated and Sustainable Cooperation ” (2019-2023) „INNO-HEIs”, Główny Instytut Górnictwa realizuje badanie ankietowe pt. „Poprawa wydajności infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim - od podzielonej do zintegrowanej i zrównoważonej współpracy”.
Celem badania jest diagnoza stanu regionalnego ekosystemu innowacji w obszarze infrastruktury badawczej i innowacyjnej oraz identyfikacja głównych barier dla jej rozwoju. Wynikiem będą rekomendacje w zakresie dalszych działań w obszarze poprawy wykorzystania infrastruktury badawczej i innowacyjnej.
Zachęcamy do aktywnego włączenia się w badanie poprzez:
1. Wypełnienie ankiety on line i/lub
2. Zgłoszenie do wywiadu pogłębionego (kontakt z Małgorzata Deską; mdeska@gig.eu).
Więcej o projekcie
Czas realizacji projektu: sierpień 2019 r. – lipiec 2023 r.
Wartość projektu: 1,96 mln Euro
Projekt „InnoHEIs” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1 „Wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji”, Celu szczegółowego 1.1 – Poprawa wdrażania polityk związanych z infrastrukturą badań i innowacji Programu Interreg Europa.
Lider projektu: Holandia - Hanze University of Applied Sciences (Uniwersytet Hanze Nauk Stosowanych).
Partnerzy projektu:
- Finlandia: Council of Tampere Region (Rada Regionu Tampere),
- Finlandia: Tampere University of Applied Sciences Ltd. (Uniwersytet Tampere Nauk Stosowanych),
- Francja: DEV’UP Centre-Val de Loire,
- Hiszpania: Autonomous University of Barcelona (Autonomiczny Uniwersytet w Barcelonie),
- Holandia: Northern Netherlands Provinces Alliance (Związek Województw Północnej Holandii),
- Litwa: Ministry of Education and Science of the Republic of Lithuania (Ministerstwo Edukacji i Nauki Republiki Litwy),
- Litwa: Lithuanian Innovation Center (Litewskie Centrum Innowacji),
- Polska: University of Silesia in Katowice (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
- Polska: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego,
- Szwecja: Mid Sweden University (Uniwersytet Mid Sweden).
Strategicznym celem projektu InnoHEIs jest zwiększenie wkładu instytucji naukowych oraz ich infrastruktury badawczej w regionalną efektywność innowacji, tworząc sprzyjające środowisko dla interaktywnego zaangażowania biznesu i przemysłu oraz współpracy między członkami poczwórnej helisy, zajmującymi się regionalnymi wyzwaniami społecznymi.
Projekt ma na celu poprawę wydajności infrastruktury badawczo-rozwojowej i świadczonych usług, zapewnienie wydajnego i skutecznego korzystania z tych urządzeń i usług w celu zwiększenia roli instytucji szkolnictwa wyższego w promowaniu współpracy naukowej i biznesowej. Projekt jest poświęcony doskonaleniu polityk związanych ze wspieraniem badań naukowych i rozwojowych oraz wzmacniania roli uczelni w rozwoju regionalnym.
Cele projektu:
- Poprawa i wzmocnienie regionalnej polityki w zakresie badań naukowych i innowacji, zapewniając skuteczne i wydajne wykorzystanie infrastruktury w zakresie badań naukowych i innowacji (HEIs) z wykorzystaniem metod/przestrzeni współtworzenia dla przedsiębiorstw, przemysłu, społeczeństwa/społeczności i naukowców (zorientowanie na potrzeby, zorientowanie na użytkownika, otwarte innowacje),
- zachęcanie do współpracy w dziedzinie badań i przedsiębiorstw/przemysłu, która ma na celu poprawę procedury nadmiernego deficytu, innowacyjności przedsiębiorstw przyciągających je do korzystania z usług w zakresie badań i innowacji, transferu technologii, poszukiwania rozwiązań w celu sprostania wyzwaniom społecznym,
- wzmocnienie trwałej roli HEIs w doskonaleniu i rozwoju RIS3 .
Serdecznie dziękujemy za Państwa zaangażowanie
Zespół realizujący pracę