Przejdź do treści głównej

ZIELONE ŚLĄSKIE. Inteligentna specjalizacja Województwa Śląskiego


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2018-06-06 14:04

Wydział Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Główny Instytut Górnictwa zapraszają do wzięcia udziału w spotkaniu panelowym pt. "ZIELONE ŚLĄSKIE. Inteligentna specjalizacja Województwa Śląskiego", które odbędzie się 20 czerwca 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w ramach XI Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2018.

Zgodnie z ideą inteligentnych specjalizacji oraz Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania, w myśl których regiony ze szczególnym naciskiem powinny koncentrować swoje zasoby na kilku kluczowych obszarach i w oparciu o nie rozwijać swoją konkurencyjność, w ramach procesu identyfikacji i aktualizacji zidentyfikowano pięć kluczowych inteligentnych specjalizacji w ramach Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego :

  • energetykę, będącą ważnym sektorem gospodarczym regionu,
  • medycynę, stanowiącą jeden z wyróżników województwa śląskiego w kraju,
  • technologie informacyjne i komunikacyjne, mające horyzontalne znaczenie dla rozwoju technologicznego, gospodarczego i społecznego regionu,
  • zieloną gospodarkę, specjalizację obejmującą działania wspierające wzrost i rozwój gospodarczy, z zapewnieniem stałej dostępności kapitału naturalnego i usług ekosystemowych (ang. green growth) oraz politykę oraz innowacje zapewniające społeczeństwu efektywne wykorzystanie zasobów w procesach produkcji i konsumpcji (ang. green economy).
  • przemysły wschodzące będące nowymi lub istniejącymi sektorami gospodarki i łańcuchami wartości, które rozwijają się w nowe gałęzie przemysłu.

Zielona gospodarka to priorytetowy obszar dla województwa śląskiego, ze względu na największy potencjał do wykorzystania w gospodarce obejmujący działania wspierające wzrost i rozwój gospodarczy, z zapewnieniem stałej dostępności kapitału naturalnego i usług ekosystemowych (ang. green growth), politykę środowiskową, gospodarczą, społeczną oraz innowacje zapewniające społeczeństwu efektywne wykorzystanie zasobów w procesach produkcji i konsumpcji (ang. green economy).

Więcej informacji o inteligentnych specjalizacjach województwa śląskiego

Program panelu tematycznego:

12.00

Powitanie zebranych, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

12.10 – 12.25

Potencjał regionu w zielonej gospodarce - dr inż. Mariusz Kruczek /Centrum kompetencji zielonej gospodarki IATI, GIG/

12.25 – 12.40

Intensyfikacja procesu recyklingu zużytych folii rolniczych w kontekście Gospodarki o Obiegu Zamkniętym - dr inż. Joanna Lenża /GIG/

12.40 – 12.55

Zielona przyszłość miast - Urszula Szwed /Żywa architektura/

12.55 – 13.10

Przerwa kawowa

13.10 – 13.25

Recykling organiczny w kontekście zielonej gospodarki - dr inż Beata Kończak /GIG/

13.25 – 13.40

Domykanie obiegu materiałów w gospodarce poprzez innowacyjne technologie zagospodarowania siarki - Marcin Hiltawski /Prezes Zarządu Marbet Wil/

13.40 – 14.00

Panel dyskusyjny "Zielona gospodarka - śląski kierunek rozwoju"

14.00

Poczęstunek

Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych powyższymi tematami do udziału w spotkaniu.

Przydatne informacje:

  • Rejestracja na spotkanie odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line.
  • Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
  • Ilość miejsc ograniczona.
  • Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej XIII Działanie 13.1.
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś